Kriz dönemlerinde iş sözleşmesinin işletme, işyeri ve işin gerekleri nedeniyle feshi
Termination of the labor contract in crisis period due to business and job requirements
  1. Tez No: 253506
  2. Yazar: EBRU DURMAZGÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
4857 sayılı yeni İş Kanunu'nun, çalışma hayatımıza getirdiği en köklü değişimlerden biri, iş güvencesi hükümleri kapsamındaki işçiler bakımından iş sözleşmesinin sona erdirilmesinin geçerli bir nedene dayandırılmasıdır. İşveren, iş sözleşmesini bildirimli fesih yoluyla sona erdirebilmek için geçerli bir neden göstermek ve bunu kanıtlamak zorundadır. Aksi halde fesih geçersiz bir fesih olarak kabul edilebilecek ve işçi işe iade edilmesini talep edebilecektir.Geçerli neden ''işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan'' bir neden olabilir. İşçinin yetersizliği ve davranışları, işçinin kişiliği ile ilgili olan sebepleri oluştururken; işletmenin, işyerinin ve işin gereklerinden kaynaklanan sebepler işçi ile bağlantısı olmaksızın işyeri sebeplerini oluşturmaktadır.Ekonomik kriz makro açıdan ülke ekonomisini, mikro açıdan ise firmaları ciddi anlamda sarsacak sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.Çalışmamızda kriz, işletme, işyeri ve işin gerekleri kavramları, iş sözleşmesinin işletme, işyeri ve işin gereklerinden kaynaklanan geçerli nedenler ile feshedilebilmesinin koşulları ve feshedilebileceği haller ayrıntılı olarak, doktrindeki tartışmalar ve Yargıtay kararları doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
4857 of the new Labor Law, the most fundamental change brought one of our working life, job security provisions under the Termination of contract workers in terms of a valid business reason is based on Employer with notice of termination through the contract termination order to show a valid reason and it is difficult to prove. Otherwise, the termination could be considered an illegal termination of employment and workers will be able to claim a refund.The worker's competence or behavior''legitimate reasons or business, arising from the requirements of the workplace or business''may be a reason.The employee's failure and behavior, are associated with the worker's personality because creating; business, arising from the requirements of workplace and business links with workers without cause constituted business reasons.In our study, crisis, business, workplace, and requirements of business concepts, business contract business, workplace and business arising from the requirements of valid reasons with conditions and can be terminated with the termination case in detail, the discussion in doctrine and in accordance with Supreme Court decisions were examined.