İskeletsel sınıf III malokluzyonun bimaksiller ortagnatik cerrahi ile tedavisinin dil ve hyoid kemik üzerine etkisinin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
The effects on tongue and hyoid bone of the bimaxillary ostetomy treatment for skeletal class III malocclusion with finite element analysis
  1. Tez No: 505343
  2. Yazar: ABBASCAN KORTMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL M. TÜZÜNER ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı BM osteotomi planlanan iskeletsel Sınıf III vakalarda model üzerinde oluşturulan MG ve Mİ miktarlarının dil ve hyoid kemiğin pozisyonuna olan etkisinin 5 farklı senaryo halinde SEA ile incelenmesidir. Çalışmamız, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalına başvuran BM cerrahi tedavisi endikasyonu konulmuş iskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip hastalar arasından seçilen 24 yaşında erişkin erkek hastanın ameliyat öncesi çekilmiş bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden elde edilen 3D modeller üzerinde yapılmıştır. Çalışmada hastanın verileri kullanılarak hazırlanan 3D model üzerinde 5 farklı mandibuler geri ve maksiller ileri yönde hareket senaryoları modellenerek dil ve hyoid kemiğin pozisyonlarındaki değişiklikler rapor edilmiştir. MG miktarının, Mİ miktarına göre fazla olduğu senayolarda dil ve hyoid kemikte geriye yönelik daha fazla hareket izlenmiştir. Mİ miktrarının daha yüksek olduğu modellerde ise dil ve hyoid kemiğin gösterdiği konum değişikliği daha azdır. Çalışma mandibuler geri hareketin dil ve hyoid kemiği faringeal havayolunun arka duvarına yaklaştırdığını ve havayolu açıklığını negatif etkileyebileceğini göstermiştir. Bu nedenle; cerrahi planlamalarda Mİ miktarını MG miktarından fazla hesaplamak yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is observation of the effects of bimaxillary orthognathic surgery, with 5 different mandibular set-back (MSB) and maxillary advancement (MA) scenarios, on the positoins of tongue and hyoid bone, in the treatment of skeletal Class 3 malocclusion by finite elements method (FEM). A computerized tomography image of a 24-year-old male skeletal class 3 bimaxillary orthognathic surgery patient was used. Five different scenarios were prepared according to the amount of MA and MSB by FEM on the 3D model created from the data of the patient. On these models, dimensional, areal and volumetric measurements of the position of tongue and hyoid bone. It is observed that tongue and hyoid bone has more posterior movements when mandibular set back isgreater than maxillary advancement. As the maxillary advancement amount increases, the positional change in tongue and hyoid bone decreases. The study Shows that mandibular set back affetcs the pharyngeal airway negatively as the tongue and hyoid bone make posterior movements. Therefore considering a higher maxillary advencement than mandibular set back value in surgery planning will be more beneficial.