Kısmi ve tam zamanlı çalışanların mesleki doyum, iş doyumu ve iş-yaşam dengesi ilişkileri üzerine bir araştırma
A research on the relationship of professional satisfaction, job satisfaction and work-life balance of part-time and full-time employees
  1. Tez No: 505363
  2. Yazar: MELAHAT BURCU BERKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, hizmet sektöründe kısmi ve tam zamanlı çalışanların demografik özelliklerinin belirlenmesi ve kısmi ve tam zamanlı çalışanların mesleki doyum, iş doyumu ve iş yaşam dengesi arasındaki farklılıkların incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. 53 soru ve 4 bölümden oluşan anket formu Trakya Bölgesinde hizmet sektöründe toplam 16 mağazası bulunan ve bu mağazalarda 178'ı tam zamanlı, 30'u kısmi zamanlı çalışan 208 çalışana uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; yarı zamanlı işlerde çalışanların tam zamanlı işlerde çalışanlara kıyasla ağırlık olarak bekar ve kadın oldukları, yaşça genç, daha az deneyime sahip, doğal olarak daha az süreli çalışan ve daha düşük ücretle istihdam edildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Kısmi zamanlı çalışanlar ile tam zamanlı çalışanların eğitim düzeyleri arasında bir fark bulunmamaktadır. Ayrıca, kısmi zamanlı çalışanlar ile tam zamanlı çalışanların mesleki doyum, iş yaşam uyumu, yaşamı ihmal etme, kendine zaman ayırma, yaşamın işten ibaret olması ve iş doyumu düzeylerinin birbirinden farklı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current research has been carried out to determine the demographical characteristics of part-time and full time employees in service sector and to examine the differences between professional satisfaction, job satisfaction, work-life balance of the part-time and full time employees in service sector. A survey, including 53 questions and 4 parts, has been conducted to a total of 208 employees (178 full time, 30 part-time employees) working in a total of 16 stores in service sector in Thrace Region. When the results are evaluated, it is seen that part-time employees, compared to full-time employees, are predominantly single and women, younger, less experienced, working for less hours and having less salaries. There is no difference in education level between part-time and full-time employees. In addition to this, it has been revealed that the levels of professional satisfaction, work-life balance, neglecting life, taking time for themselves, the life's being composed of job and job satisfaction of part-time and full time employees are not different from each other.