İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce dersindeki güdülenmelerinin ve sınav kaygılarının incelenmesi
The investigation of the motivation levels and exam anxiety of English preparatory class studentsin the English lesson
- Tez No: 505364
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN ELBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce dersine güdülenme düzeylerinin ve sınav kaygılarının, öğrencilerin kişisel değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve İngilizce güdülenme düzeylerinin, sınav kaygı düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma verileri 2016-2017 öğretim yılında Toros Üniversitesi İngilizce Hazırlık Bölümüne devam eden toplam 208 öğrenciden gönüllü katılımın sağlandığı 160'ından elde edilmiştir. Araştırmada veri toplamak için Kişisel Bilgi Formunun yanı sıra,“Yabancı Dilde Güdülenme Ölçeği”ve“Sınav Kaygısı Envanteri”kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS istatistik paket programından yararlanılarak yüzdeler ve dağılımlar belirlenmiştir. Kişisel değişkenlerine göre İngilizce Dersindeki Güdülenme Düzeyleri ve Sınav Kaygıları Arasındaki veriler normal dağılım göstermediğinden ikili grupların analizinde non-parametric testlerden Mann-Witney U, ikiden fazla grupların analizinde Kruskal Wallis testinden yararlanıldı. Değişkenlerin birbirine olan etkilerinin ortaya konması için basit doğrusal regresyon analizi kullanıldı.Yorumlar tablolar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the motivation and exam anxiety levels of English preparatory class students differed according to the personal variables of the students, and to examine their English motivation level's effect on their test anxiety levels. The research data was obtained from 160 volunteered students out of a total of 208 students who participated in the English Preparatory Department of Toros University in 2016-2017 academic year. In addition to the Personal Information Form,“Foreign Language Motivation Scale”and“Exam Anxiety Inventory”were used to collect data in the study. Percentages and distributions were determined by using SPSS statistical package program of research data. As the data between the levels of motivation in the English class and the test anxiety do not show a normal distribution according to personal variables, Mann-Witney U nonparametric test was used for pair groups and Kruskal Wallis test was used for the analysis of multiple groups.Simple linear regression analysis was used to reveal the effects of the variables on each other.Comments are supported by tables.