Kürt Türk melezi bireylerin kimlik gelişim süreci baş etme stratejileri ve psikoterapiye dair görüşleri
Kurdish Turkish mixed race individuals' identity construction processes coping strategies and their views on psychotherapy
- Tez No: 505405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin temel amacı, Türkiye'de yaşayan, Kürt-Türk melezi bireylerin kimlik deneyimlerini incelemektir. Ayrıca çalışmanın bir diğer amacı da bu bireylerin bahsedilen deneyimlerinin ve kimlikleri ile ilgili yaşadıkları 'sorunların' psikolojik sağlıklarını, psikoterapiye ve psikoterapiste karşı tutumlarını (kimlik bağlamında) nasıl etkilediğini incelemektir. Bu hedeflere ulaşmak amacıyla nitel bir yaklaşım benimsenerek 8 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz ile analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda (1) etnik tanımlama (2) tanımlamayı etkileyen faktörler (3) Türkiye'deki melezlerin yasadıkları zorluklar (4) baş etme stratejileri, ve (5) melez olmak ve psikoterapi isimli beş üst tema oluşturulmuştur. Sonuçlar kısmında bu beş üst tema ve onların alt temaları katılımcıların görüşmelerinden alınan alıntılar ile birlikte sunulmuştur. Tartışma bölümünde ise bu temalar, ilgili literatür de sunularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis was to explore identity related experiences of Kurdish-Turkish mixed race individuals. Also, another aim was to investigate how these experiences influence participants psychological well-being and their attitudes toward psychotherapy and psychotherapist. A qualitative method was used to achieve these purposes. Semi-structured interviews were conducted with eight participants and they were analyzed through Interpretative Phenomenological Analysis (IPA). As a result, five superordinate themes emerged from the data, which were (1) ethnic identification, (2) factors that influence identity, (3) mixed race difficulties in Turkey, (4) coping strategies, and (5) psychotherapy and mixed race identity. The result rection included these superordinate themes and their subordinate themes with the related quotations from participant's interviews. In the discussion section themes and their clinical implications were discussed in line with the relevant literature.