A blood distribution system: An application to the Turkish Red Crescent
Kan dağıtım sistemi: Türk Kızılayı için bir uygulama
- Tez No: 489546
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, DOÇ. DR. FERDA CAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Orta Anadolu Bölge Kan Merkezini'ne odaklanarak Türkiye'deki kan dağıtım sistemini ela aldık. Problemimiz ışınlama merkezlerini, acil talepleri, araç ulaşabilirlik ve seyahat süresi gibi kısıtları dikkate aldığından literaturedeki klasik dağıtım sistemlerinden farklı bir yapıya sahip olup iki tip problem incelenmiştir. Birinci problem iki amaçlı bir karışık tamsayılı doğrusal programlama modeli geliştirmiş olup ağırlıklandırılmış karşılanan talep miktarının en çoklanmayı ve toplam gezinti süresini en azlamayı amaçlamıştır. İki ayrıştırma-tabanlı sezgisel çözüm yaklaşımı geliştirdik. Deneylerimizin sonuçları modelin küçük boyutlu sayılabilecek problemleri bile çözemediğini gösterdi; ancak sezgisel çözüm yaklaşımlarının karmaşık gerçek yaşam problemleri için daha uygundur. İkinci problem ışınlama merkezlerini, acil talepleri ve ürün elverişliliğini dikkate alan ve farklı talep sağlama yöntemlerini önermektedir. Problem çözümü için bir toplam ağırlıklandırılmış karşılanan talep miktarını en çoklanmasını amaçlayan karmaşık tamsayılı doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir ve bir melez genetik algoritma önerilmiştir. Deneylerimizin sonuçları modelin küçük boyutlu sayılabilecek problemleri bile çözemediğini gösterdi; ancak sezgisel çözüm yaklaşımlarının karmaşık gerçek yaşam problemleri için daha uygundur.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider the blood distribution system in Turkey and focus on Central Anatolian Regional Blood Center. Our problem differs from the classical distribution problems as it resides irradiation centers, urgent demands, vehicle availability and traveling time restrictions. In this study, we considered two problems. To address the first problem, we develop a mixed integer linear program with two objectives: maximizing the demand satisfaction and minimizing total time travelled by the vehicles. We propose two decomposition-based heuristic solution approaches. The results of our experiments have revealed that the model cannot solve even small sized instances in reasonable times; however, the heuristic solution approaches are appropriate for solving complex real life problems. Second problem proposes several demand satisfaction options by taking into account the irradiation centers, urgent demands, and product availability. To address the problem, we develop a mixed integer linear program with the objective of maximizing the weighted demand satisfaction, and propose a hybrid genetic algorithm. The results of our experiments have revealed that the model cannot solve even small sized instances in reasonable times; however, the hybrid genetic algorithm is appropriate for solving complex real life problems.