Turizm sektöründe müşteri odaklılığının marka kişiliği üzerindeki etkisi ampirik bir uygulama
Effects on the brand personality of customer orientation in tourism sector
- Tez No: 505407
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hizmet sektörü içerisinde yer alan turizm işletmeleri misafirlerine kaliteli hizmet sağlayabilmek için müşteri odaklılığına önem vermektedir. Müşteri odaklı yaklaşımı benimseyen turizm işletmeleri müşteri memnuniyeti sağlamakta ve rakipleri karşısında avantaj elde edebilmektedir. Günümüz rekabet ortamında marka, bir isim olmanın ötesinde mal ve hizmetlere bir kimlik ve kişilik katmaktadır. Müşterilerin markaya kattığı kişilikle şekillenmekte ve müşteri tercihlerinde işletmeye katkı sağlamaktadır. Bu tezde, turizm sektöründe müşteri odaklılığının marka kişiliği üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla ampirik bir çalışma yürütülmüş ve etkiyi ölçmek amacıyla İzmir ilindeki turizm işletme belgeli 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde konaklayan yerli turistlere yönelik 420 kişi ile anket uygulaması yapılmıştır. Uygulama sonuçlarına göre, katılımcıların müşteri odaklılık ve marka kişiliklerinin orta düzeyde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourist companies in the service sector attach great importance to customer orientation, in order to ensure the high quality of service to their guests. Tourist enterprises that use a customer-centric approach can provide customer satisfaction and gain an advantage over competitors. In today's competitive environment, besides the name, the brand adds personality and individuality to goods and services. The added value of customers to the brand is formed by the person and promotes work with the preferences of the clients. In this thesis, an empirical study was conducted to determine the influence of customer orientation on the brand's personality in the tourism sector, and the survey was conducted with 420 people for domestic tourists living in 4 and 5-star hotels with a tourism management certificate in the Izmir province to measure efficiency. According to the results of the implementation, the customer orientation and brand personality were moderate.