Teknoloji yoğunluğuna göre dış ticaret ve kur ilişkisi: Panel veri analizi
The relationship between real exchange rate and foreign trade across technology intensity groups: Panel data analysis
- Tez No: 505412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKMEN GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Literatürde reel kurdaki değişimlerin dış ticaret üzerine etkisini inceleyen pek çok ampirik çalışma bulunmakta olup söz konusu çalışmaların sonuçlarının birbiriyle uyumlu olmadığı görülmektedir. Bu çalışmalarda ticaret verilerinin ikili ülke bazında kullanılmak yerine toplulaştırılmış bir şekilde kullanılmasının bu duruma neden olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, Türkiye için OECD'nin dış ticarette teknoloji sınıflamasına göre dış ticaretin reel kur ile ilişkisini ikili ülke bazında inceleyen ampirik bir çalışma literatürde bulunmamaktadır. Literatürdeki bu boşluğu doldurmak amacıyla bu çalışmada reel döviz kurundaki değişimlerin Türkiye'nin 44 ticaret ortağıyla teknoloji yoğunluğuna göre dış ticaretine etkisi 2002-2016 dönemi için son yıllarda geliştirilen panel veri analizi teknikleriyle incelenmiştir. Çalışmada dış ticaret dengesi modellerinin tahmininde, katsayı heterojenliğini ve yatay kesit bağımlılığını dikkate alan Genişletilmiş Ortalama Grup Tahmincisi (AMG) kullanılmıştır. Çalışmanın sonucu, teknoloji yoğunluğu arttıkça dış ticaret dengesinin reel kur esnekliğinin arttığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
There have been many empirical studies examining the impact of real exchange rate changes on the trade balance in the literature. However, the results of these studies have been inconclusive. The reason behind these inconclusive results is thought that the aggregated trade data are used instead of bilateral trade data in the analysis. On the other hand, there have not been any study examining the relationship between real exchange rate and foreign trade across technology intensity groups classification conducted by OECD for Turkey. In order to fill this gap in the literature, this study examines the impact of real exchange rate changes on trade between Turkey a its 44 partners for the period of 2002-2016 by using panel data techniques developed in recent years. In the estimation of the trade balance models, Augmented Mean Group (AMG) estimator, which allows parameter heterogeneity and cross-section dependency is used. The result of the study points out that the higher the technology intensity, the higher the real exchange rate elasticity of the trade balance.