Şiddete tanıklık etmek: Kadın cinayetleri sonrası geride kalanlar
Witnessing violence: Survivors of the femicide
- Tez No: 505419
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Erkek şiddeti sebebiyle günbegün yaşanmakta olan kadın cinayetleri yalnızca kadınların yaşam hakkına engel olmamakta, geride cinayetten etkilenen on binlerce aile ve çocuk bırakmaktadır. Bu nedenle Türkiye örneğinde kadın cinayetleri öncesi risk faktörlerini ve cinayet sonrası çocukların ve çocukların bakımını üstlenen yetişkinlerin gerçekte ne yaşadıklarını kendi öznel deneyimlerini temel alarak belirlemek son derece önemlidir. Bu çalışma erkek şiddeti sebebiyle gerçekleşen kadına yönelik cinayetlere ilişkin risk faktörlerini incelemektedir. Ayrıca çalışma; cinayet sonrası geride kalan çocuk ve bakımverenlerin sosyal hizmet mesleği bağlamında gereksinimlerini, sorunlarını ortaya koymakta ve bu kişilerle sosyal hizmet mesleği bağlamında nasıl çalışılabileceğine dair bilgi üretmektedir. Bu kapsamda araştırmacı Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bulunarak 6284 sayılı yasanın kabul edilmesinden sonra (2012) erkek şiddeti sebebiyle yaşamını yitiren on kadın cinayeti olgusu üzerinden geride kalan çocuk ve bakımverenlerle niteliksel yöntemle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirmiştir. Araştırma kapsamında, kadınların cinayet öncesi ciddi risk faktörlerini ve ağır şiddeti oldukça fazla deneyimledikleri, buna rağmen şiddet uygulayan erkeklerin pek azına yönelik yalnızca uzaklaştırma tedbirinin verildiği ve kadınları güçlendirebilecek diğer tedbir kararlarının verilmediği ya da verilen tedbirlerin uygulanmasında ise gerek hukuki, gerek sistemsel güçlüklerin ve kuruluşlar arası koordinasyon eksikliğinin olduğu dikkati çekmektedir. Buna ek olarak kadına yönelik şiddete ilişkin değerlendirmenin yapılmasında son derece önemli olan risk değerlendirme araçları ve tehlike değerlendirme ölçekleri araştırma kapsamında ele alınmış; şiddet uygulayan partneri ile boşanmaya karar veren ve veremeyen kadınlarla nasıl çalışılması gerektiğine ilişkin önerilere yer verilmiştir. Çocuklar ise cinayet sonrası geride kalan bir ebeveynin olmayışı sebebiyle bakım krizi yaşamakta, cinayet sonrası karmaşanın içerisinde yer almakta, babalarının akrabaları ya da babaları tarafından yanlış ifade vermeye zorlanabilmekte ve cinayeti kendilerinin işlediği yönünde beyan vermeye zorlanabilmektedir. Çocukların cinayet travmasına ek olarak yaşadıkların ikincil travmalar söz konusudur; bu nedenle araştırmacı krize müdahale ve ekolojik yaklaşım perspektifinde çeşitli öneriler getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Femicide cases which happen almost every single day due to men's violence not only disrupt women's right to live, but also leave tens of thousands of families and children behind affected by the murder. Thus, it is extremely important in Turkish case to determine the risk factors before the femicide and the lives of the children and those who assume the caring responsibility of these children after it with reference to their subjective experiences. This study examines the risk factors on femicide caused by men's violence. Moreover, it puts forth the needs and problems of the children and their caregivers after the femicide in the context of the profession of social work, and produces knowledge on how to work with these people in a social work context. For this, the researcher has chosen ten femicide cases – which happened after the Law 6284 was enacted in 2012 – and conducted qualitative in-depth interviews with the children and their caregivers after the femicide due to men's violence from various parts of Turkey. It appears within the scope of the study that women experience serious risk factors and hard violence before the murder quite often, however, just a few of the violent men are given only a restraining order among others that may empower women, and there are either legal or systemic problems and a lack of coordination between agencies in the implementation of the orders. In addition, the study focuses on the risk assessment tools and threat assessment scales which are very important in the assessment of violence against women, and ends up with suggestions on how to work with those women who decide to divorce the violent spouse and those who cannot. Children, on the other hand, experience a crisis of care due to the lack of a parent after the murder, find themselves in the middle of a post-murder turmoil, and may be forced to make false statement and state that they commit the murder under oath. There are secondary traumas in addition to the children's post-murder trauma; thus, the researcher concluded with various suggestions from the perspectives of crisis intervention and ecological approach.