Stylistic and metaphorical dimensions of Paul Bowles' the sheltering sky within the concept of jungian archetype(s) and Kristevian Semiotic chora
Paul Bowles'ın esirgeyen gökyüzü adlı romanındaki stilistik ve metaforik boylumların jung akretipleri ve Kristeva Semiyotic kora temelli analizi
- Tez No: 505512
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZEKİ ÇIRAKLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez Paul Bowles'ın ''Esirgeyen Gökyüzü'' adlı kitabını Carl Jung'un ''Kollektif Bilinçdışı'' adlı konsepti içinde yer alan“Arketipler”ile beraber Julia Kristeva'nın Semiyotik Kora kuramındaki dilbilimsel oluşumlar ve onun Genotext / Phenotext adlı sembolik açılımlarını gösteren bir analizini içermektedir. Bu çalışma Kristeva'nın Semiyotik Kora ve Jung'un Arketiplerinin yöndeşik noktalarının birleştiği formları niteliksel kontent analizi aracılığı ile Bowles'ın pasajlarınının metaforik boylumlarını değerlendiren bir model içinde göstermeyi ve romanın psikolojik bağlamlı yorumunu iki ana karakterin bakış açısı üzerinden aydınlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to present an analysis of Paul Bowles' ''The Sheltering Sky'' within the framework of Carl Jung's Archetypes related to his concept ''Collective Unconscious'' along with the linguistic formations in Julia Kristeva's theory Semiotic Chora and its symbolic dispositions called Genotext / Phenotext. This study aims to suggest a model that the convergent points of Kristevian Chora and Jungian Archetypes merge into forms through which the qualitative content analysis on Bowles' passages evaluate their metaphoric dimensions and shed light on the two major characters' point of view within the context of the psychological interpretation of the novel.