Özel sağlık kuruluşlarının kentsel mekâna etkileri: Mersin örneği
The effects of the private health institutions on urban areas: Mersin case
- Tez No: 505513
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasının temel amaçları, neoliberal kentleşme ile sağlıkta neoliberal dönüşümün kentteki etkilerini incelemektir. Çalışma iki temel üzerine kurgulanmıştır. Birinci kurgu, sağlıkta neoliberal dönüşümün neticesinde Mersin kentinde bulunan özel sağlık kuruluşlarının yatırım yaptığı bölgeler ile bölgede ikamet eden vatandaşlar arasındaki sınıfsal bağ üzerine tartışma yürütmektir. Tezin ikinci kurgusu, özel sağlık kuruluşlarının bulundukları mekanda yarattığı etkilerin neler olduğunu saptamaktır. Bu bağlamda yapılan alan çalışmasında görseller, krokiler ve mülakatlar yapılarak yarattıkları pozitif ve negatif dışsallıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to make a study of the effects of neo-liberal transformation on urban areas. This dissertation is based on two fundamentals. In the first idea; to make a debate on class connection between the areas which civilians live in and the areas that are supported by private health foundations in Mersin with the help of neo-liberal transformation. The second idea of the dissertation is to determine what the effects are in private health institutions. In that respect; positive and negative exterior effects are examined by the help of images, plans and interviews.