The associations among intimate partner acceptance-rejection/ control, psychological adjustment and marital adjustment
Eş kabul-red/kontrol, psikolojik uyum ve evlilik uyumu arasındaki ilişkiler
- Tez No: 505526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
624 (360 kadın, 264 erkek) evli bireyin yer aldığı bu çalışmada, Kişilerarası Kabul-Red Kuramı çerçevesinde eş kabul-red, eş kontrol, psikolojik uyum ve evlilik uyumu arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın verileri Eş Kabul-Red/Kontrol Ölçeği (EKRKÖ), Kişilik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ), Evlilik Uyumu Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmanın modeli yapısal eşitlik modelinin bir türü olan yol analizi ile test edilmiştir. Yapılan analizin sonucunda algılanan eş kontrolü ile psikolojik uyum ve evlilik uyumu arasındaki ilişkide eş kabulünün aracılık ettiği gözlenmiştir. Ayrıca, eş kabulünün evlilik uyumu üzerinde oldukça güçlü, psikolojik uyum üzerinde ise orta düzeyde bir doğrudan etkisi olduğu bulgulanmıştır. Psikolojik uyumun, evlilik uyumu üzerinde hem doğrudan hem de eş kabulü üzerinden gelen aracı rol etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, eş kontrol ve evlilik uyumu arasındaki ilişkide eş kabulünün ve psikolojik uyumun sıralı ardışık aracı etkisi anlamlı çıkmıştır. Kişilerarası Kabul-Red Kuramı ışığında araştırmanın bulguları tartışılmış, uygulamaya yönelik doğurgular ile birlikte gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Grounded in Interpersonal Acceptance-Rejection Theory, this exploratory study investigated the associations among perceived intimate partner acceptance, intimate partner control, psychological adjustment and marital adjustment of 624 (360 female, 264 male) married individuals. Intimate Partner Acceptance-Rejection/Control Questionnaire, Personality Assessment Questionnaire, Dyadic Adjustment Scale, and Demographic Form were utilized to gather data. Path analysis by structural equation modeling (SEM) was used as the primary analysis to test the proposed model of the study. The results of path analysis indicated that intimate partner behavioral control was significantly and indirectly associated with psychological and marital adjustment through the mediating effect of intimate partner acceptance. Moreover, intimate partner acceptance had direct effects on marital and psychological adjustment. Psychological adjustment was directly associated with marital adjustment. The indirect effect of intimate partner acceptance on marital adjustment via mediation of psychological adjustment was found to be significant. Lastly, the proposed sequential mediation by intimate partner acceptance and psychological adjustment in the relationship between intimate partner control and marital adjustment was also significant and negative. The findings of the study were discussed within the framework of IPARTheory. Implications for practice and recommendations for further research were mentioned.