Impact of social media on brand equity in generation Z context
Z nesli bağlamında sosyal medyanın marka varlığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 505532
  2. Yazar: EKİN NAKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME DEMET SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin amacı, Z nesli, Sosyal Medya ve Marka Değeri olarak bildiğimiz üç temel pazarlama unsurunun karşılıklı etkileşimine ışık tutmaktır. Marka Değeri kavramı, şirketler ve muhatapları arasında ayrıcalıklı bağlar kurarak, uzun dönemli satın alma eğiliminin beslenip büyütülmesine meydan verir (Keller, 2013). Marka Değeri kavramı bilinçlendirmesi ve geliştirilmesi rekabet engellerini artırır ve marka varlığına yol verir ( Yoo, Donthu, ve Lee, 2000 ). Markalar, en değerli varlıklar olarak, tüm nesiller itibariyle, yaşamın her kısmında, Sosyal Medya (SM) nin önüne geçilemez egemenliğinin etkisinden bağışık değildir. Keller, Aaker, Kopter (1993/1996) ve takipçileri tarafından tanımlandığı şekliyle markalaşmanın klasik teorisi olan, Müşteri Tabanlı Marka Değeri (CBBE), pazarın satın alma gücüne egemen olan bu yeni nesil e karşı tutarlılığını ve geçerliliğini ispat etmek durumundadır. Diğer taraftan Sosyal Medya, yenilikçi ve çekici araçlarıyla, dinamik bir ilişki ortamında, değişik formlarda-Metin, Ses, Görüntü- birlikte“Big Data”olarak tanımlanan bilgilerin değişim ortamlarının oluşumunda büyük olanaklar sunarak, kişiler ve firmalar için, iş ve sosyal yaşamı köklü olarak sarsmıştır. SM pazarlamanın tüm yönlerine, özellikle de Marka Yönetimine uygulanmak üzere özgün yaklaşımların yaratılmasına yeni ufuklar açmıştır. Z nesli ki Gen Z veya Pivot nesil olarak da tanımlanır, hane halkının satın alma kararlarında etkileyici bir rolü vardır ve marka unsurlarının yeni bir modelle tanımlanması sonucunu doğuran pazarlama denkleminde etkili bir faktör olan, böylece marka teorilerinin yeniden tanımlanması veya yeniden uyarlanması gereğini doğuran bir nesildir. Böylece, bu gerçeklik pazarlama olgusunun bu üç ana unsurunun karşılıklı etkileri ve bağlantıları konusunda bütünsel bir analiz için kapsamlı bir araştırmayı hak etmektedir. Bu deneysel çalışmada, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Niğde Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi öğrencileri arasından, bu neslin davranış ve değerleri hakkında bir bilinç sağlayacak Gen Z denek grubu seçilmiştir. Bunu elde etmek için Tez nesnesini belirli bir Marka adına ve belirli bir Sosyal Medya network üne sınırlamadık, bunun yerine deneklerin kişiliklerini en iyi yansıtacak ve daha yakın bağ kurduklarına inandıkları Sosyal Medya hesabı ve Marka seçimini kendi tercihlerine bıraktık. Anket saha çalışması 1994 sonrası doğan ve yoğun bir şekilde sosyal medya kullanan ve Gen Z yi temsil eden katılımcılardan toplanan kantitatif bilgilerle hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to enlighten the inter-relational effects of three major marketing objects; Brand Equity, Social Media (SM) and Generation Z cohort . The concept of Brand Equity induces a relationship that forms distinctive ties between companies and their audiences resulting in long-term buying behavior (Keller, 2013). The comprehension of the concept of brand equity promotes rivalry barriers. (Yoo, Donthu, & Lee, 2000). Brand being the most precious asset may no longer be immune of the impacts of the overwhelming penetration of Social Media (SM), throughout all parts of our lives across generations. Classical theory of branding, Consumer Base Brand Equity (CBBE) as it was defined by Keller, Aaker, Kopter (1993/1996) et al, will have to prove its consistency and validity as it is exposed to this new generation that is about to dominate the potential buying power of the markets. Social Media on the other hand, facilitating the dynamic communication engagements with innovative and provocative tools, offering immense opportunities to establish exchange grounds of information in multiple forms -Text, Voice, Video- formatted and unformatted together called“ Big Data ”, has shaken the businesses and the social lives alike, for the individuals and the firms. SM has opened new horizons for marketers to create new paradigms to apply to almost all the aspects of marketing, particularly to the area of Brand Management. Generation Z, which is also called Gen Z or Pivotal, playing an influential role on the purchase decision of households, has already gained a determinant position in the marketing equation which results in a new paradigm of defining brand elements, therefore necessitating redefining or re-adjusting the branding theories. This empirical study has selected a sample group of Gen Z among the students of Bilgi University, Istanbul Technical University, Nigde University, Maltepe University targeting to come up with an insight into the Generation Z values and behaviors. To achieve this we have not limited the object of“Brand”to any particular name and also we have not emphasized any particular social media network, instead we left it to respondents' prerogative to best express themselves with the brand and SM network that they feel they are better associated with and that reflect their personalities. The questionnaire was prepared to collect quantitative data from participants representing Gen Z who were born after 1994 and who heavily use Social Media Networks.