The Design and implemetation of a distributed DBMS for logob, a deductive data model with object predicates
Nesne tanımlı mantısal veri tabanı logob için, dağıtık veri tabanı yönetim sisteminin tasarım ve uygulaması
  1. Tez No: 50554
  2. Yazar: CÜNEYT SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAFLAN I. GÜNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET D-LOGOB nesne yönelimli ve mantıksal veri tabam modeli üzerinde tasarlanan dağıtık bir veri tabanı yönetim sistemidir. Bu çalışma Bilgisayar Mühendisliği Departmanında daha önceden yapılmış M.S. tezlerinin bir uzantısıdır. Dağınık veri tabanları üzerinde pek çok ticari ve araştırma çalışmaları var olmasına rağmen, bu çalışmaların büyük kısmı ilişkisel veri tabam modelleri üzerine inşa edilmiştir. Bu tez çalışmasında, dağıtık veri tabanı kavramları nesne yönelimli ve mantıksal LOGOB veri modeli üzerine uyarlanmıştır. D-LOGOB mimarisi dağıtık veri tabanı konularının büyük kısmım nesne yönelimli ve mantıksal veri tabam modeline göre yapılan değişikliklerle içerir. Veri dosyalan kompleks objeleri göz önünde bulundurarak dikey şekilde parçalanarak sistemde dağıtılır. Dağıtık sorgu cevaplama yönetimi dağıtılmış bulunan veri dosyalarını lokal veri tabanlarından çekerek bir araya getirafe vazifesini ifa eder. Dinamik sorgulama optimizasyonu bilgisayar ağı üzerinde minimum maliyet sağlayarak verilere ulaşmayı sağlar. Dağıtık sorgu grubu yönetimi paylaşılan veriye referansiyel bütünlüğü göz önünde bulundurarak ve surgu grubunun atomizasyon, ayrılık ve süreklilik özelliklerini korumak yoluyla ulaşmayı sağlar. Sorgu grubu yönetimi başlığı altında dağıtık kilitleme, iki aşamalı ifa, değtık ölü kilit tanımlama ve düzeltme meseleleri de tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT D-LOGOB is a distributed DBMS for LOGOB, a deductive data model with object oriented features. This study is on the distributed database extension of the previous studies on LOGOB. Although, there are many commercial and research studies on distributed databases, most of these studies are devoted to relational database models. In this thesis, distributed database concepts are tuned to the LOGOB data model which is deductive and object oriented. The D-LOGOB architecture includes most of the distributed database management system issues with some modifications with respect to object oriented and deductive data model. Data files are vertically fragmented by taking into account the complex objects. Distributed query processing provides the ability to combine fragmented data from different local databases into a single retrieval operation. Dynamic query optimization methods have been applied to fetch data over the network with minimum cost. Distributed transaction management gives access to shared data by considering the referential integrity constraints defined on the object predicates while preserving the transaction properties of atomicity, isolation, and durability. Under the header of transaction management, distributed locking, two phase commitment, distributed deadlock detection and recovery have been devised.