Proje performansını etkileyen kritik başarı faktörleri: Türkiye restorasyon projeleri örneği
Critical success factors affecting the project performance: The case of Turkish restoration projects
- Tez No: 505552
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVLET ÇIRAGOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Başarının evrensel bir tanımı ve onu ölçmek için standart bir metodolojisi olmadığı için bir projenin 'başarılı' veya 'başarısız' olarak nitelendirilmesi oldukça zordur. Bu nedenle, projelerinin başarısı ve bu başarıyı etkileyen faktörler konusunda birçok araştırma yapılmaktadır. Yapılan çalışmalarda projelerin başarısını etkileyen çeşitli kritik başarı faktörleri belirlenmiş olsa da belirlenen bu faktörler projelerin türüne ve uygulanan sektöre göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, projelerin başarısını etkileyen kritik başarı faktörlerinin her sektör için ayrı ayrı ele alınması gerekmektedir. Özellikle, diğer sektörlere nazaran daha büyük iş hacmine ve çeşitliliğe sahip olan inşaat sektöründe kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi daha da büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışması kapsamında inşaat sektörü açısından oldukça önemli bir konumda bulunan restorasyon projeleri dikkate alınmış ve restorasyon projelerinde başarıyı etkileyen kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle koruma kavramı üzerinde durularak tarihi yapılarının korunmasına yönelik yapılan çalışmalar incelenmiştir. Sonrasında“proje”ve“proje yöntemi”kavramları tek tek ele alınmış ve inşaat projelerinde proje yönetimi ve projelerin başarısı hakkında detaylı incelemeler yapılmıştır. Ayrıca, detaylı literatür taramaları yapılarak projelerde kritik başarı faktörleri belirlenmiş ve restorasyon projeleri için kritik başarı faktörleri listesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Much research has been done on the Project success factors which used to predict success of the projects. although lists have been provided for critical success factors by many researchers, they tend to vary and have less applicability to the restoration projects, which is a subfield of construction projects that requires more specific expertise. The construction industry is a complex, Project oriented, high-risk and competitive industry. Failures in construction projects around the are world are increasing day by day. This is because not only can success in construction projects vary from stakeholder to stakeholder, but also, especially in our country, project management and the benefits that it gives to managers are not taken seriously. The concept of conservation has gained importance through the world in recent years. The increase in the importance given to the preservation of historical buildings has also brought many problems to the agenda. Restoration Projects vary from construction projects in laws and regulation, implementation limitations, the number and diversity of stakeholders. The failure of Restoration projects is being questioned not only by the employer but also by the whole society. Because historical buildings are both regarded as a common heritage by the people and become the symbols of the place where they had been built. Our study aimed to identify the critical success factors of the restoration projects with a through literature review. As a result, a list of critical success factors for restoration projects has been extracted and evaluated in respect to the restoration projects.