Küresel lojistik performans indeksi: İstanbul'da faaliyet gösteren lojistik firmalarının sektörel performanslarının incelenmesi
Global logistic performance index: Activity in İstanbul sectoral of independent logistics investigation of performance
  1. Tez No: 505619
  2. Yazar: TANJU TÖRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Lojistik alanı gelişen dünya ile birlikte Türkiye'de en hızlı büyüyen birimlerdendir. Ülkemiz jeopolitik konumu itibari ile 2 kıtanın birleştiği ve Orta Doğu pazarının ortasında olduğu için lojistik sektörü için kritik bir pozisyonda bulunmaktadır ve bu gelişen dünya ile birlikte günden güne daha da önemi artmaktadır.Yapılan bu çalışma üç aşamadan meydana gelmiştir. Birinci aşamada lojistik ile ilgili kavram tanımlamaya çalışılmış ve geçmişten günümüze kadar uzanan gelişim süreçleri incelenmiş. İkinci aşamada ülkemizde ve diğer ülkelerde lojistik alanının pazar üzerindeki payı ve gelişim aşamaları incelenmiştir,belirli standartlara göre oluşturulan Lojistik Performans İndeksi kavramı açıklamaya çalışılmış ve sahip olunan rezervlerin tanımlamaları yapılmıştır. Üçüncü ve son aşamada İstanbul'da bu sektörde faaliyette bulunan 65 firma ile bir analiz için anket çalışması yapılmıştır. Bu analiz içerisinde lojistik ile ilgili sahip oldukları imkanları (araç miktarları, istifleme kapasiteleri ve sahip oldukları stokları kontrol etme sistemleri), ürün sipariş etme aşamaları, lojistik ile ilgili süreçlerin tamamı, sahip oldukları fiziksel ve bilişim altyapıları ve gümrük süreçlerinin lojistik performans kriteri olup olmadıkları ve buna etkileri incelenmiştir. Analiz sonunda ise İstanbul'da bulunan firmaların performans notunun belirli standartlara göre oluşturulan performans notuna göre kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics field with the developing world is one of the fastest growing unit in Turkey. Our country is in a critical position for the logistics sector because of its geopolitical position, with the two continents merging and being in the middle of the Middle East market, and with this developing world, the day-to-day growth is even more important. This work has been done in three stages. In the first phase, the concept of logistics was tried to be defined and the developmental processes ranging from past to present are examined. In the second stage, the share of the logistic area on the market and the development stages of the logistic field in our country and other countries have been investigated, the Logistic Performance Index concept created according to certain standards has been tried to be explained and the definitions of the reserves have been made. In the third and last phase, a survey was conducted with 65 companies operating in this sector in Istanbul for an analysis. In this analysis, it is important to note that the possibilities associated with logistics (vehicle quantities, stacking capacities and systems for controlling inventories), product ordering stages, all logistics processes, physical and computing infrastructures they own and logistics performance criteria for customs processes its effects have been examined. At the end of the analysis, the performance scores of companies in Istanbul were compared according to the performance score according to certain standards.