Doktrin ve lider ekseninde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin Milliyetçi Hareket Partisi'ne dönüşümü
Transformation of the Nationalist Movement Party of the Republican Peasant National Party in the doktrin and leader axis
- Tez No: 505631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL CEYLAN TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezin konusu, Türk siyasal yaşamında son derece önemli bir noktayı teşkil eden Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin Milliyetçi Hareket Partisi'ne dönüşümüdür. İki siyasal parti arasındaki dönüşüm; doktrin ve liderin merkez alındığı bir bakış açısıyla incelenecektir. Bu açıdan karşılaştırmalı bir analiz yöntemi de benimsenmiştir.Tezin konusu ve içeriği, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ile sınırlıdır. Ancak süreçleri daha detaylı inceleyebilmek adına, farklı siyasal partilerle ilgili bilgiler de verilecektir. Çalışmada siyasal partiler odak noktası olduğundan, siyasal partilerle ilgili kavramsal bir çerçeve çizilmiş ve tanımlara yer verilmiştir. Bu tanımlar ışığında Millet Partisi'nin ortaya çıkışı, TBMM'deki konumu, muhalefeti ve geçirdiği aşamalar neticesinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne dönüşümü de değerlendirilmiştir. Bu dönüşüm süreci, siyasetteki temel aktörlerin faaliyetleri, siyasal partilerin programı ve kronolojik olarak değerlendirilmiştir. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin Milliyetçi Hareket Partisi'ne dönüşümü ise doğrudan lider ve doktrin ekseninde değerlendirilmiştir. Tezin temel sorusu, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin Milliyetçi Hareket Partisi'ne dönüşümünde liderin ve doktrinin ne kadar etkili olduğudur. Elimizdeki veriler, bu dönüşüm sürecinin gerçekleşmesinde liderin ve geliştirdiği doktrinin öncelikli faktörler olduğu yönündedir. Çalışmada siyasi söylemler, parti programları ve özellikle gazetelerde yer alan haberler değerlendirilerek, bu sürecin nasıl gerçekleştiği ve gerçekleşmesinde hangi faktörlerin baskın olduğu ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is the transformation of the Nationalist Movement Party of the Republican Peasant Nation Party, which is an extremely important point in Turkish political life. The transformation between two political parties; will be examined from a point of view that the doctrine and leader are centralized. In this respect, a comparative analysis method has also been adopted. The subject and content of the dissertation is limited to the Republican Peasant Nation Party and the Nationalist Movement Party. However, in order to be able to examine the processes in more detail, information about different political parties will be given. Since the political parties are the focus of the work, a conceptual framework has been drawn up for the political parties and the definitions have been included. In the light of these definitions, the transformation of the Republican Peasants' Nation Party was also assessed on the basis of the emergence of the Millet Party, its position in the Turkish Grand National Assembly, its opposition, and its stages. This transformation process has been evaluated chronologically by the activities of the main actors in politics, the program of the political parties. The transformation of the Republican Peasant Nation Party to the Nationalist Movement Party was directly assessed on the axis of leader and doctrine. The basic question of the thesis is how influential is the leadership and doctrine in the transformation of the Republican Peasant Nation Party's Nationalist Movement Party. The evidence in our hand is that the doctrine that the leader and the doctrine developed in the realization of this transformation process is the primary factors. In the study, political discourses, party programs and especially news in newspapers will be evaluated to reveal how this process is carried out and which factors predominate in its realization.