The evolution and professionalization of economic thought from the late Ottoman Empire to the Turkish republic: The case of Ibrahim Fazıl Pelin
İbrahim Fazıl Pelin nezdinde geç Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne iktisadi düşüncenin evrimi ve profesyonelleşmesi
  1. Tez No: 505640
  2. Yazar: BURAK ASLANMİRZA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA AKİLE ZORLU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun kapitalizme ve liberal dünyaya uyumlanması bakımından bir dönüm noktası olarak değerlendirilen 1838 Baltalimanı Antlaşması ayrıca Osmanlı entelektüellerinin Avrupa iktisadi düşüncesine karşı ilgi duymaya başlaması ve özel basının gelişimi sayesinde bu alandaki entelektüel tartışmaların ivme kazanması açısından da bir milat teşkil etmektedir. Yine de iktisat biliminin entelektüel bir ilgi alanı olmaktan çıkıp ayrı bir bilimsel disiplin haline dönüşüp profesyonelleşmesi için yaklaşık yüz yıl kadar beklemek gerekti. Bu çalışmanın amacı, döneminin önemli düşünürlerinden biri olan Ord. Prof. İbrahim Fazıl Pelin'in düşüncelerini takdim ve analiz ederek Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyet'e iktisadın bilimsel evrimine mercek tutmaktır. Erken 20. yy.'a ait tarih araştırmalarında kendisinden söz ediliyor olmasına rağmen, mevcut literatürde henüz Pelin'in sosyal ve iktisadi düşüncesine dair sistemli ve kapsamlı bir inceleme altına alınmamıştır. Bu çalışma, temel olarak, alandaki bu eksikliği gidermeye ve bu olgunlaşmanın gerçekleştiği kuşağın önemli bir parçası olan Pelin'in sosyal ve iktisadi görüşlerini analiz ederek onun düşüncelerinin bu çerçevedeki yerini saptamaya odaklanmıştır. İbrahim Fazıl Pelin kendi düşüncelerini ortaya koyarken şimdiye değin literatürde ağırlıklı olarak kendisinden klasik iktisadın bir takipçisi olarak söz edilmiş olmasına rağmen, eklektik bir tutum takınıyor ve liberal düşüncenin odağı olan birey ile Alman Tarih Okulunun odağı olan toplum ve devlet arasında mutedil bir yol izliyordu. Serbest iktisadı ve iktisadi anlamda bireye oluşturulan vurguyu eleştirdiği gibi, sıkı bir devletçilik anlayışını da eleştirmekten geri durmuyor, iktisat modelinde birey ve devlet arasında toplumsal faydayı baz alan bir denge öngörüyordu.
Özet (Çeviri)
The Anglo-Ottoman Trade Convention of 1838 – usually regarded as a milestone in the Ottoman Empire's integration process to capitalism and the liberal world – also presents a landmark for the germination of Ottoman intellectuals' interest in European economic thought and the acceleration of intellectual discussions on the subject thanks to the rise of private press. However, the transformation of economic thought from being the object of intellectual interest to being a separate discipline, accordingly its professionalization, required nearly one more century. The aim of this study is to shed light on the evolution of economics into a scientific branch, from the late Ottoman period into the Republican era, by means of introducing the thoughts of a significant thinker, namely Dist. Prof. İbrahim Fazıl Pelin. Although historical studies on the early twentieth century often refer to his name, a systematic and detailed analysis of Pelin's social and economic thought does not yet exist in available literature. This research fundamentally focuses on compensating for this gap and determining the place of Pelin within this process of evolution since he represents a significant component in the generation enabling that transition. Although existing literature acknowledged Pelin predominantly a disciple of classical economic thought, he developed his own ideas and displayed an eclectic attitude. He followed a rather moderate path that can be situated between the individual, which was the center of liberal thought, and the main foci of the German Historical School, state and society. He criticized liberal economics and the emphasis on the individual, and rigid etatism at the same time. Pelin developed a socio-economic model based on social interest, which envisaged a balance between the state and the individual.