Ninhidrin uygulanabilen kağıt yüzeylerde parmak izi bekleme sürelerinin iz üzerindeki etkilerinin morfolojik yönden incelenmesi
Investigation of the effects of fingerprint waiting times on traces of ninhydrin-applicable paper surfaces morphologically
- Tez No: 505643
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS CANTÜRK, DOÇ. DR. SAİT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ninhidrin Uygulanabilen Kağıt Yüzeylerde Parmak İzi Bekleme Sürelerinin İz Üzerindeki Etkilerinin Morfolojik Yönden İncelenmesi Bu çalışmada, 20x10 cm. ebatlarındaki A4 kağıdı, gazete kağıdı, karton yüzeylere 4 kişi tarafından , her bir yüzey üzerinde ayrı ayrı olacak şekilde parmak izleri bırakılmış olup parmak izleri oda ortamında 1, 3, 10, 30, 60, 90, 120, 150 ve 180 gün bekletilmiştir. Bekleme süreleri neticesinde elde edilen parmak izlerinin karakteristik özellikleri sayılarak referans parmak izlerinin karakteristik sayıları ile karşılaştırılıp, mukayeseye elverişli olup-olmadığı kayıt edilmiştir. Çalışma sonrasında elde edilen sonuçlar ile kağıt yüzeylere temas zamanının ortaya çıkarılması amacı ile çek, senet, kitap, intihar mektubu, terör dokümanları, narkotik ve psikotrop maddelerin ambalajları ve benzeri kağıt yüzeylerdeki asıl temas zamanı, ıslak imza ve benzeri notların oluşturulma zamanı ya da belgelerdeki tarih ile parmak izi temas zamanı uyumunun ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışma tamamlanması ile elde edilen sonuçlara göre, - A4 kağıt yüzeylerden elde edilen parmak izlerinin 150 güne kadar elverişli olduğu, - Gazete kağıdı yüzeylerden elde edilen parmak izlerinin 60 güne kadar elverişli olduğu, - Karton yüzeylerden elde edilen parmak izlerinin ise 30 günden sonra elverişsiz olduğu tespit dilmiştir. 180 gün bekleyen parmak izlerinin tamamında birtakım karakteristik özellikler olduğu gözlenmiş olsa da tamamının mukayeseye elverişsiz olduğu tespit edilmiştir. Çalışma ile elde edilen sonuçlara bakıldığında, karton yüzeylerde bekleme sürelerine bağlı olarak gün geçtikçe elde edilen izlere ait karakteristik sayılarının gazete kağıdı ve A4 yüzeylere ait elde edilen karakteristik özelliklere nazaran azaldığı ve izlerin morfolojik bakımdan zayıfladığı görülmüştür. Gazete kağıdı yüzeylerde yer alan izlere ait karakteristik özellik sayısının da A4 yüzeylerde yer alan izlere ait karakteristik özelliklere göre daha az olduğu ve izlerin gün geçtikçe zayıfladığı gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; kağıt yüzeylerde temas zamanının ortaya konmasında, A4, gazete kağıdı ve karton yüzeylerin, sahip olduğu yoğunluk, yüzey özelliği, gözenekli yüzey yapısı, sahip olduğu lif oranı, dolgu maddeleri, yapıştırma maddeleri, boyar maddeler ile nem, sıcaklığın etkisi ile parmak izinde herhangi bir kalıntı kalıp kalmadığı(yağ, kan vb.) gibi yapısal özelliklere bağlı olarak zamanla fiziksel ve kimyasal değişikliklere uğrayarak morfolojik olarak elverişli olma niteliğini kaybettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Fingerprint Waiting Times on Traces of Ninhydrin-Applicable Paper Surfaces Morphologically In this study, fingerprints were left on each surface of A4 paper, newspaper paper, cardboard surfaces(surfaces dimension 20x10 cm.) by 4 people and fingerprints were kept in room environment for 1, 3, 10, 30, 60, 90, 120, 150 and 180 days. The characteristics of the fingerprints obtained at the end of the waiting periods are counted and compared with the characteristic numbers of the reference fingerprints, and it is recorded that they are suitable for comparison. With the results obtained after the study; it is aimed to establish the time of creation of the time of contact with the paper surfaces and the actual contact time on paper surfaces such as checks, bills, books, suicide letters, terrorist documents, packagings of narcotics and psychotropic substances and the wet signature and similar notes or the time of the fingerprint contact with the date of the documents. According to the results obtained by the completion of the study, it has been found that; - finger prints from A4 paper surfaces are available for up to 150 days, - finger prints obtained from newsprint surfaces are suitable for up to 60 days, - fingerprints obtained from cardboard surfaces are unfavorable after 30 days. It has been observed that all of the fingerprints that were waiting for 180 days had some characteristic properties, but all were found to be inferior to each other. When the results obtained from the study are considered; it was observed that the characteristic numbers of the traces obtained day by day due to the waiting times on the cardboard surfaces decreased as compared with the characteristics obtained from newspaper and A4 surfaces and the traces were morphologically weakened. It has been observed that the number of characteristic features of the traces on newspaper surfaces is less than that of the traces on the A4 surfaces and that the traces are getting weaker day by day. When the results obtained are evaluated; to be revealed contact time on paper surfaces, it has been understood that A4, newspaper and cardboard surfaces have lost its morphological suitability due to physical and chemical changes over time due to structural features such as no residue on the fingerprint (fat, blood, etc.), density, surface properties, porous surface structure, fiber ratio, filler materials, bonding materials, humidity and temperature effects.