Design of the İstanbul-Ankara T-dab single frequency network
İstanbul-Ankara T-Dab tek frekanslı ağ dizaynı
  1. Tez No: 50566
  2. Yazar: TAHA YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET İstanbul-Ankara otoyolunu yerel sayısal ses yayını ile kaplayan tek frekanslı verici ağı (TFA) dizayn edilmiştir. Otoyolun vericiler tarafından ne ölçüde kaplandığını belirlemek için, otoyol boyunca arazinin oldukça engebeli olması nedeniyle, arazi bilgisini kullanan çok hassas simulasyon metodlarından faydalanılması gerekmektedir. Bu çalışmada, iki adet alternatif çözüm geliştirilmiştir. Birinci çözüm \VHF ve UHF bantlarından yayın yapan halihazırda kurulu yüksek güçlü verici istasyonlarının altyapılarından yararlanılarak ekonomik bir verici ağının kurulması esasına dayanmaktadır. Seçilen her bir verici istasyonu için, anten paterni, anten yüksekliği, polarizasyon, ERP seviyesi, anten eğim açısı belirlenerek en az sayıda verici ile en fazla kaplamanın sağlanmasına çalışılmıştır. İkinci çözümde ise, otoyola yakın ve iyi kaplama alanına sahip, düşük güçlü vericilerden kurulu bir ağ dizayn edilmiştir. Bu çözümde yine verici istasyonlarının koordinatları ve teknik parametreleri belirlenerek en az sayıda verici ile en fazla kaplamanın sağlanmasına çalışılmıştır. Her iki çözümün hazırlanmasında da Türkiye'nin detaylı sayısal yükseklik haritası kullanılarak hassas bir simulasyon tekniği vasıtası ile vericiler tek tek simüle edilmiş ve kaplama alanları saptanmıştır. Dizayn edilen iki alternatif verici ağı maliyet ve kaplama oranları yönlerinden karşılaştırmıştır. Her iki ağdan seçilen vericilerden oluşan hibrid bir ağın en uygun çözüm olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The T-DAB Single Frequency Network (SFN) is designed to cover the İstanbul-Ankara highway, where İstanbul is the biggest and most populated city of Turkey and Ankara is the capital of Turkey. Careful analysis and accurate simulation techniques were found to be very crucial to ensure a complete coverage due to the rough geographical properties throughout the highway between those two cities. In this study, two alternative solutions are developed. The first solution utilises the already existing VHF and UHF band high power transmitter locations due to its cost efficiency. For each transmitter sites, antenna pattern, antenna height, polarisation, ERP level, antenna tilt angle parameters are determined to yield the maximum coverage area and minimum number of transmitter sites. The second solution constrains to utilise low power transmitters very near to the İstanbul-Ankara highway due to its coverage advantage. For this second solution again the geographical coordinates and other technical parameters of the transmitter sites are determined to yield the maximum coverage area and minimum number of transmitters. For those solutions an accurate simulation technique is used to simulate each transmitter on the digital terrain elevation map of Turkey. The two alternative networks are compared to each other in terms of cost and coverage aspects. A hybrid network, consisting transmitters from first and second solutions, is shown to be most efficient.