Surface properties of poly-caprolactone-poly (dimethylsiloxane)-poly (caprolactone) triblock copolymers
Üç bloklu polikaprolakton-polidimetilsiloksan-polikaprolakton kopolimerlerinin yüzey özellikleri
  1. Tez No: 50571
  2. Yazar: ŞEHRİ BANU YAŞAR BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Polimerlerin yüzey özellikleri, yapışma, ıslanabilme, kaplama, baskı ve biyolojik uyumluluk gibi birçok uygulama alanında önem taşır. Bu endüstriyel uygulamalarda polidimetilsiloksanlar, iyi bilinen yüzey değiştirici özellikleri nedeniyle geniş ölçüde kullanılan materyal olarak bilinir. Bu çalışmada, polikaprolakton son bloklarının molekül ağırlığı farklı olan iki çeşit ticari üç bloklu polikaprolakton-polidimetilsiloksan-polikaprolakton kopoiimerleri ile saf polikaprolaktonun yüzeyleri, değme açısı ölçümleri ve kimyasal analiz için elektron spektroskopisi (ESCA) teknikleri ile karakterize edilmiştir. Değme açısı ölçümleri, bir polimerin en dış yüzey yapısı üstündeki yüzey enerjileri hakkında bilgi verir. Bu çalışmada, ölçümler çeşitli polar sıvılar ve polar olmayan sıvı parafin ile yapıldı. Ayrıca, iki sıvı yöntemi (birbirine karışmayan iki sıvı ve bir yüzeyin üçlü sistemi) ile de ölçüm yapıldı. Su, formamid, etilenglikol, gliserin damlalarının parafin fazı içindeki değme açıları ve parafin damlasının su, formamid, etilenglikol, gliserin fazları içindeki değme açılan belirlendi. Polimerlerin yüzey enerji parametreleri farklı yaklaşımlar kullanarak hesaplandı. Polimer örnekleri üzerindeki sıvı damlalarının değme açılarının damla büyüklüğü ve zamana bağlı olarak değişmesi, ayrıca buharlaşmanın değme açıları üzerindeki etkisi araştırıldı. Kopolimerlerdeki polidimetilsiloksan segmanlarının yüzeyde toplanması, ESCA spektralarının bağıl bağlanma enerjilerinin ve tepe alanlarının belirlenmesi ile nicel olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Surface properties of polymers are of very much importance in many application fields such as adhesion, wettability, coating, printing and biocompatibility. In this industrial areas polydimethylsiloxanes are materials of broad applicability because of their well-known surface modifying properties. In this work, the surfaces of two grades of commercial triblock polycaprolactone- polydimethylsiloxane- polycaprolactone (PCL-PDMS-PCL) copolymers differing only in the molecular weights of PCL end-blocks and homopolymer polycaprolactone were characterized by contact angle measurements and by Electron Spectroscopy for Chemical Analysis (ESCA) technique. Contact angle measurements give information about the surface energetics on the gross structure of the immediate outer boundary of a polymer. Measurements were made with different polar liquids, and with apolar liquid paraffin. Measurements according to the two-liquid method (a three phase system of two immiscible liquids and a solid surface) were also made. Contact angles of water, formamide, ethylene glycol, glycerol drops in paraffin bulk phase and contact angles of paraffin drop in water, formamide, ethyleneglycol, glycerol bulk phases were determined. Surface energy parameters of the polymers were calculated using different approaches. Drop size and time dependence of contact angles of liquid drops on polymer samples and the effect of evaporation on time dependence of contact angles were investigated. Surface enrichment of the copolymers by PDMS segments was also shown quantitatively from the evaluation of relative binding energies and peak areas of ESCA spectra.