Koyunlarda deri problemlerinde odun sirkesinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of wood vinegar in skin problems in sheep
- Tez No: 789403
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET BİRDANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, deri problemlerine sebep olan enfektif ve non-enfektif hastalıkların tedavisinde sahada yaygın olarak kullanılmakta olan tedavi protokolleri ve preperatlara alternatif olarak doğal bir pestisit olan Odun Sirkesi'nin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Sürüler de bulunan hayvanlar kaşıntı, tüy döküntüsü, deri lezyonları gibi deri problemleri yönünden klinik olarak muayeneleri yapılarak çalışmaya dâhil edilmiştir. Deri problemi görülen koyunlar rastgele seçilerek, odun sirkesi tedavisi uygulanan (n=26), Flutick uygulanan (n=16) ve Dectomax uygulan (n=14) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen hayvanlardan hemogram ve kan gazı bulgularını değerlendirmek için steril kan tüplerine kan örnekleri alındı. Parazitolojik muayene için deri lezyonlarının olduğu bölgelerden steril petri kaplarına deri kazıntısı ve kıl örnekleri alındı. Histopatolojik yönden incelenmek üzere 21 hayvandan deri biyopsisi alındı. Alınan numunelerden elde edilen sonuçların istatistiki değerlendirmeleri ve klinik olarak iyileşen hayvanlara bakılarak yapılan değerlendirmelere göre odun sirkesi grubunda %96,2 gibi yüksek bir iyileşme oranı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effectiveness of Wood Vinegar, which is a natural pesticide, as an alternative to the treatment protocols and preparations that are widely used in the field in the treatment of infective and non-infective diseases that cause skin problems. The animals in the herd were included in the study by clinical examination in terms of skin problems such as itching, hair rash and skin lesions. Sheep with skin problems were randomly selected and divided into three groups as wood vinegar treatment (n=26), Flutick applied (n=16) and Dectomax applied (n=14). Blood samples were taken from the animals included in the study into sterile blood tubes to evaluate the hemogram and blood gas findings. For parasitological examination, skin scrapings and hair samples were taken from the areas with skin lesions in sterile petri dishes. Skin biopsies were taken from 21 animals for histopathological examination. According to the statistical evaluations of the results obtained from the samples taken and the evaluations made by looking at the clinically recovered animals, it was determined that there was a high recover rate of 96.2% in the wood vinegar group.