Çocukların ilk 2 yaşta uyku alışkanlıkları ve anne sütü alımına etkisi
The sleep practice of children at the first two years of age and its effect on breastmilk intake
  1. Tez No: 505744
  2. Yazar: BAHAR KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜLBİN GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişimi için temeldir. Araştırmalarda bebekleri ile birlikte uyuyan annelerin emzirme süreleri daha uzun bulunmuştur. Yatak paylaşmanın Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) açısından riskli olduğu düşünülmektedir. Diğer yandan, anne sütü ile beslenme ABÖS'e karşı koruyucudur. Anne sütü ile beslenme ve yatak paylaşma ile ilgili tartışmalar sürmektedir. Amaç: Çalışmada ilk 2 yaşta çocukların ve ailelerin uyku çevre ve davranışlarının anne sütü alımına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamız kesitsel bir çalışma olup, bazı verilerin değerlendirilmesi açısından retrospektif kohort özellikleri taşımaktadır. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlıklı Çocuk İzlem Polikliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından hazırlanan anket, çalışmaya dahil edilen 351 çocuk ve ailesine uygulanmıştır. Anket ile ailelerin sosyo-demografik özellikleri, çocukların beslenmeleri ve uyku alışkanlıkları konusunda bilgi toplanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda ilk 6 ay ayda sadece anne sütü (SAS) ile beslenme %50,2; oda paylaşma %80,6, yatak paylaşma %22,8 oranında bulunmuştur. Yatak paylaşan çocuklarda, ilk 6 ay boyunca SAS ile beslenmenin 2,75 kat fazla olduğu belirlenmiştir. Güvenli uyku çevresinin çocukların %29,9'unda sağlandığı gözlenmiştir. Yatak paylaşan ebeveynler, paylaşmayanlarla karşılaştırıldığında çalışan annelerin ve 35 yaş üzerinde annelerin varlığı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ayrıca yatak paylaşan ebeveynlerde sigara kullanımı, çocuk sağlığı açısından riskli davranış olarak tesbit edilmiştir. Sonuç: Bulgularımıza göre yatak paylaşmak ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeyi arttırmaktadır. Diğer yandan, ailelerin güvenli uyku konusunda rehberliğe gereksinimleri vardır. Bu rehberliği yaparken anne sütü ile beslenmenin de desteklenmesi gerekmektedir. Sonuç olarak yatak ve oda paylaşımı konusunda ailelere danışmanlık verilirken, yatak paylaşmanın anne sütü ile beslenme üzerine olumlu etkileri gözönünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breastfeeding is the basis for the child's health and development. Studies have shown that mothers sleeping with their babies have longer breastfeeding durations. Bedsharing is thought to be risky in terms of Sudden Infant Death Syndrome (SIDS). On the other hand, breastfeeding is protective against SIDS. The debate about breastfeeding and bedsharing still continues. Objective: The aim of the study was to investigate the sleeping environment and practices of children and families in the first 2 years of age and its effect on breastfeeding. Material and Method: Our study is a cross-sectional study, with retrospective cohort features for the evaluation of some data. It was conducted at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Research and Training Hospital, Well-Child Clinic. The data were collected by a questionnaire which was prepared by the researcher and consisted of questions on socio-demographic characteristics, children's feeding status and their sleeping environment. The study encompassed 351 children and their families. Findings: In our study, the rate of exclusive breastfeeding was found to be 50.2% for the first 6 months of age. Room sharing ratio was 80.6% and bedsharing was 22.8%. It was determined that bedsharing children were 2.75 times more likely to be fed with exclusive breastfeeding during the first 6 months. It was observed that safe sleeping environment was provided for 29.9% of all children. When bed sharing and non-sharing parents were compared; working mothers and mothers over 35 years of age were found to be significantly higher in bedsharing. Cigarette smoking was identified as a risky behavior in terms of child health for bedsharing parents. Conclusion: According to our findings, bedsharing increases breastfeeding for the first 6 months. On the other hand, families need guidance on safe sleeping practices. Breastfeeding should also be supported while providing guidance. As a result; when parents are advised about bed and room sharing, positive effects of bedsharing on breastfeeding should be taken into consideration.