Erken çocukluk döneminde büyümenin değerlendirilmesi
Evaluation of growth in early childhood period
  1. Tez No: 685634
  2. Yazar: SABINA SHARIFOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sağlıklı çocuklarda ilk 3 yaşa kadar boy büyümesini değerlendirip, çocukluk çağı büyüme atağının zamanını belirlemek ve etki eden faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2014 - Aralık 2016 alary arasında İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sağlam Çocuk Polikliniğinden düzenli olarak takip edilen (0. 2. 4. 6. 12. 15. 18. 24. 30 ve 36. ay takipleri) 231 sağlıklı çocuğun dosyası retrospektif olarak incelendi ve çocukların ebeveynlerine anket üzerinden ailelerin sosyoekonomik ve eğitim durumu, aile kompozisyonu, yaşadıkları evin durumu, hijyen koşulları, çocuğun beslenme, enfeksiyon öyküleri ve uyku düzeni ile ilgili sorular soruldu. Eksponansiyel fonksiyon kullanılarak bebeklik komponenti ve polinomial fonksiyon kullanılarak çocukluk komponenti saptandı ve çocukluk büyüme atağı normal zamanda (6-12 ay) ya da gecikmiş (12. aydan sonra) olarak her çocuk için belirlendi. Bulgular: Çocukluk çağı büyüme atağının zamanlaması açısından araştırılan etmenlerden sadece ailelerin eğitim düzeyi etkili idi: Yüksek lisans yapan babaların çocuklarında yapmayanlara göre gecikmiş büyüme atağı saptanan çocuk sayısı anlamlı olarak daha düşüktü (p=0.04); anne-baba toplam eğitim süresi arttıkça çocukluk büyüme atağı daha erken saptandı (p=0.003 R=-0.194). Altı, 9, ve 12. ay boy ve 6-9 aylar arası boy artışı, gecikmiş büyüme atağı grubundaki çocuklarda normal zamanda büyüme atağı yapan çocuklara göre daha fazla saptandı (sırasıyla p=0.008, p=0.001, p=0.001 ve p=0.032).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the time of childhood growth spurt and investigate the factors affecting it by evaluating height in the first 3 years of life in healthy children. Material and Methods: The files of 231 healthy children who were followed up regularly (at 0, 2, 4, 6, 12, 15, 18, 24, 30 and 36 months) at the Istanbul University – Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Sağlam Çocuk Outpatient Clinic between January 2014 and December 2016 were retrospectively evaluated and the parents were asked questions about the socioeconomic and education status of parents, family composition, condition of their houses, hygienic conditions, children's nutritional and infection histories, and sleep patterns through a questionnaire. Infancy component was determined by using exponential function and the childhood component was determined by using the polynomial function. For each child the age at onset of childhood phase of growth was determined as normal onset (6-12 months) or delayed onset (after 12 months). Results: Among the factors investigated in terms of the timing of childhood growth spurt, only the education level of families was significant. The number of children with delayed onset was found to be significantly lower in the children of the fathers who had post graduate degrees than those who did not (p = 0.04); the longer was the total education years of the parents, the earlier was childhood growth spurt (p=0.003 R=-0.194). Height at 6, 9, and 12 months and height velocity between 6 - 9 months were greater in children in the delayed onset group compared to children with normal onset group (p = 0.008, p = 0.001, p = 0.001 and p = 0.032, respectively).