Sağlıklı çocuklarda nöromotor gelişimi etkileyen faktörlerin irdelenmesi
The Factors wich effects neuromotor development in healty children
- Tez No: 86372
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN GÖKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
6-OZET Çalışmamız sağlıklı çocukların nöromotor gelişimini etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Sağlam Çocuk Biriminde düzenli olarak izlenen yaşları 1 8-24 ay arasında olan 200 çocuk üzerinde yürütüldü. Araştırmaya alınan çocukların nöromotor gelişmelerini etkileyeceği düşünülen, anne sütü ile beslenme durumu, D vitamini kullanımı, uyku pozisyonu, kucakta taşıma alışkanlığı, yürüteç, emzik, oyun bahçesi kullanma alışkanlıkları, ailenin çocuğa olan ilgisi, anne babanın yaşları, eğitim durumu, sigara ve alkol kullanma alışkanlıkları hakkında Sağlam Çocuk Birimi'nde her çocuk için kullanılan özel dosyalar ve annelere araştırmacı tarafından uygulanan anketler yoluyla bilgi toplandı. Sağlam Çocuk Birimi dosyalarından çocukların nöromotor becerileri kazanma yaşları öğrenildi. Araştırmaya alınan her çocuk için Denver II Gelişimsel Tarama Testi Gelişim Nörolojisi Bilim Dalına bağlı çalışan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanları tarafından yapıldı. Kız çocukların erkek çocuklara göre daha erken yaşlarda bilinçli anne baba dedikleri, erkek çocukların Denver Gelişimsel Tarama Testi dil ve ince devinsel gelişimi sonuçlarında daha fazla gecikme olduğu görüldü. En az 4 ay yalnız anne sütü ile beslenen çocukların daha erken yaşlarda desteksiz oturdukları ve basit emirleri yerine getirdikleri görüldü. Ağladığı zaman kucağa alınan çocukların hiç alınmayan veya sürekli kucakta taşman çocuklara göre daha erken yaşlarda bilinçli anne baba dedikleri görüldü. Emzik kullanan çocukların Denver Gelişimsel Tarama Testi kaba devinsel gelişimi sonuçlarında daha fazla oranda gecikme bulundu. Günde 2 saatten fazla televizyon izleyen çocukların Denver Gelişimsel Tarama Testi sonuçlan daha fazla oranda şüpheli ya da anormal bulundu. Denver Gelişimsel Tarama Testinde dil gelişimi ve kişisel sosyal gelişme sonuçlarında da daha fazla gecikme görüldü. İlkokul mezunu babaların çocuklarının ince devinsel gelişimi sonuçlarında daha fazla gecikme bulundu. 62Çocukla konuşmaya vakit ayıran annelerin çocukları daha erken bilinçli anne baba demişlerdi. Konuşmaya vakit ayırmayan annelerin çocuklarının Denver Gelişimsel Tarama Testi sonuçları daha fazla oranda şüpheli idi ve dil gelişimi sonuçlarında da daha fazla gecikme vardı. Çekirdek aileye mensup çocuklar daha erken yaşta basit emirleri yerine getirmeye başlamışlardı. İlk oyuncağı doğmadan veya ilk üç ayda alınan çocuklar daha erken bilinçli anne baba demişlerdi. Sonuçlar ilk iki yaşta çocuklarda gelişmeyi etkileyen çevresel faktörlerin bulunduğunu ve bu faktörler konusunda ailelerin eğitilmelerinin çocuk gelişimi açısından önemli olabileceğini düşündürmektedir. 63
Özet (Çeviri)
7-SUMMARY Our study was performed on 200 children whose ages were between 1 8 and 24 months. The study was carried out at Istanbul Medical Faculty, Department of Pediatric, Well Child Unit. Well child record and a questionnaire were used to collect data the use of vitamin D, duration of breast feeding, the sleeping position, physical embrace, the use of walkers, dummies and toy gardens. The age of parents and educational backgrounds were also learned questions about the smoking habits and alcohol consumption of the parents were also asked. The ages of noromotor skill acquisition were learned from Well Child record. All children studied had Denver II Development Screening Test performed by child development specialists working in the Department of Neurology. It became clear that girls were able to say“Mother”or“Father”earlier than male children. It was also noted that boys Denver II Development Screening Test speech and fine motor development results were more delayed than girls'. Also noted was that children who had been breast fed for at least 4 months were able to sit unsupported and carry out simple orders earlier than those children who had not been breast fed. Furthermore it was seen that children who were embraced when crying could say consciously“Father”or“Mother”earlier than those who had lack of physical contact with their parents. Children using dummies exhibited delayed Denver II Development Screening Test gross motor development results. Children who spent more than two hours watching television were found to have abnormal test results. They were also delayed in Denver II Development Screening Test speech development and individual social development results. It has also seen that those children whose fathers had graduated from primary school were more delayed in fine motor development, than children with fathers who had higher educational attainment. 64The children whose mothers took more interest in them by talking were able to say consciously“Father”or“Mother”earlier than those whose mothers took little time to talk with them. The children who are the members of a nuclear family carried out simple orders earlier. The children whose toys bought before they were born or within the first three months were used to say consciously“Father”or“Mother”earlier. The results make as think that during the first two years of life there are environmental factors which may have some effect on the child's development and it is important that the education of these families about these factors may be important for the development, of the children. 65