The Linear and the orthogonal groups and the underlying geometry
Lineer ve ortogonal gruplar ile bu grupların geometrileri
- Tez No: 50574
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma lineer ve ortogonai grupların gözden geçirilmesine dayanmaktadır. Genel lineer grubu oluşturan transveksiyonlar ve düatasyonlar hakkında, bilinen özelliklerinin üzerine derinlemesine bir araştırma yapılmıştır. Geometrilerini de ifade eden matris gösterimleri ile birlikte bu özel fonksiyonların geometrik açıklamaları verilmiştir. Bu fonksiyonların tanımlı olduğu vektöruzayjjazerindeki grup etkisi çalışılmış ve bu etkiden tam dizilerin ve yandirekt çarpımların türetiîmesi incelenmiştir. Vektör uzayının sonlu bir cisim üzerine kurulu olduğu durumlarda genel ve özel lineer grupların eleman sayılan yeniden hesaplanmıştır. Özel projektif lineer grubunun sonlu cisimler üzerindeki basitliği tartışılmıştır. Son bölümde, ortogonai gruplara, ikinci derece formların eşölçüm dönüşüm grupları olarak kısa bir giriş yapılmış, somu cisimler için de, bu grupların bilmen eleman sayılan geometrik özellikler dikkate alınarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This paper is based on a review of linear and orthogonal groups. An in-depth study is made of an investigation of the known properties of the dilatations and the transvections, which generate general linear group. Geometric interpretations of these mappings are given, together with matrix representations that exhibit the geometry involved. The group action on the underlying vector space is studied and the derivation of certain exact sequences and semidirect products from this action is investigated. In case the vector space is over a finite field, the orders of the general and special linear groups are computed again. The simplicity of the projective special linear groups over finite fields is also discussed. In the last chapter, an introduction to orthogonal groups is presented, as the groups of isometries of a quadratic form, for finite fields, the known orders of these groups are computed based on geometrical considerations.