Investigation of the structured packing surface textures influence on CO2 absorption using openfoam
Openfoam kullanarak yapılandırılmış dolgu yüzeyinin CO2 absorbsiyonu üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 512139
  2. Yazar: PHANINDRA PRASAD THUMMALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN TEZCAN ÜN, DOÇ. DR. AHMET OZAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı, OpenFOAM'ı (açık kaynaklı Hesaplamalı Akışkanlar dinamiği (HAD) yazılımı) etkin bir şekilde kullanarak, yapılandırılmış dolgu yüzeyinin CO2 absorbsiyonu üzerindeki etkisini incelemek ve yeni yüzey dokusu geliştirilme imkanı bulmaktır. Çalışma başlıca üç alana odaklanmıştır: CO2'in reaktif kütle transferini modellemek için OpenFOAM'da etkili bir yaklaşımın uygulanması, tüm kütle transferini etkileyebilecek yüzey dokusu tasarım parametrelerinin türetilmesi ve olası yeni bir yüzey tasarımının önerilmesidir. Yapılandırılmış dolgulunun HAD modellemesi üç ölçekte yürütülmektedir: küçük, orta ve büyük ölçekler.Küçük ölçekli analiz dolgunun performansında mikro ölçekli fenomenlerin etkisini belirlemek için yürütülmektedir. Mezo-ölçekli analiz genellikle Temsilci Temel Birimler (TTB) kullanarak kuru ve ıslak basınç düşüşünü inceleyerek yürütülür. Büyük ölçekli analiz tam ölçekli kolon üzerinde sıvının dağılımını kolonu gözenekli ortam olarak modelleyerek yapılır. Bu tez küçük ve mezo ölçeğe odaklanmıştır. Bu tezin özgünlüğü, etkili bir işlem sonrası işlemler için gerekli olan kullanıcı kodu geliştirerek gaz sıvı ara yüzünde kütle transferinin modellenmesi için bir akışkan formülasyonunun uygulanmasındadır. Bu tez, yapılandırılmış dolgulu kolonunun yüzey dokusunu modellemede "genlik/taban oranını
Özet (Çeviri)
The scope of the present thesis is to effectively utilize the OpenFOAM (open source CFD software) to study influence of structured packing surface textures on absorption of CO2 and find possibility of developing improved surface texture(s). The work mainly focuses on the three aspects: implementing an effective approach in OpenFOAM for modeling reactive mass transfer of CO2, deriving the surface texture design parameters that can influence the overall mass transfer and suggest a possible new surface texture design. CFD modeling of structured packing is carried in three scales: small-, meso- and large scales. Small scale analysis is carried to study the influence of micro scale phenomenon on the performance of the packing. Meso-scale analysis is usually carried to study the dry and wet pressure drop using representative elementary units (REU). Large scale analysis is carried to study the liquid distribution over a full scale column by modeling the column as porous medium. This thesis focuses on small and meso scale. The novelty of the present thesis is in implementing the one fluid formulation for modeling the mass transfer across gas liquid interface along with developing user code required for effective post-processing. This thesis proposes a best practice of keeping "amplitude to base ratio of a texture