Türk Lügatı'nda 'P' ile başlayan kelimeler ve ilgili şiir örnekleri
Words starting with the letter 'P' in the Turkish dictionary and samples of related poetry
  1. Tez No: 505781
  2. Yazar: NUR TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE HİLAL KALKANDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Türkçe'nin iki ana kolu olan Batı ve Doğu Türkçesini kapsayarak Türk dillerinin köken birliğini göstermek amacıyla Türk Dili alanında yapılan sözlük çalışmalarından biri olan ve Hüseyin Kazım Kadri tarafından yazılan, 4 ciltlik Türk Lügatı adlı eserin“P”maddesinin incelendiği bu çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde müellifin hayatı ve çeşitli alanlarda yazmış olduğu eserler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise geniş bir söz varlığı ile Türk Lügatı'nın“P”maddesinde yer alan Türkçe, Arapça, Farsça, Fransızca, Latince, İtalyanca ve Rumca' dan dilimize yerleşen kelimeler ve bu kelimelerin kullanımlarına, kelimelerin içerisinde yer aldığı Osmanlı sahasından şiirlere yer verilmiştir. Bu çalışmada madde başı kelimeler anlamları ve bazı kelimelere verilen örnek şiirler Osmanlı Türkçesinden Latin harflerine çevrilmiştir. Kaynak taraması yapılarak ulaşılan şiirler dipnotlarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis in which letter 'p' has been analyzed between page 1 and 75 in the 2nd volume of Turkish Dictionary, which has been composed of 4 volumes, written by Hüseyin Kazım Kadri and has been one of the dictionary studies in the field of Turkish language with the purpose of showing the unity of Turkish language origin including the two main branches of Turkish i.e. East and West Turkish, consists of a preface and two chapters. In the first chapter, information about the life of the author and his works in different fields has been given. In the second chapter, the vocabularies and their uses in the letter 'p' of Turkish Language which have passed from Turkish, Arabic, Persian, French, Latin, Italian and Greek to our language, the poetry of Ottoman (Orient) and Âzerî literary milieu in which those vocabularies have been used are included. In this study, head words are put into alphabetic order and sample poems have been translated from Ottoman Turkish into Latin alphabet and their pronunciations have been written. The pronunciation of some of the head words have been written though there were not sample poems in the sub-chapters. The poems which have been obtained thanks to literature review are shown with footnotes.