Türk Lügatı'nda Elif ile başlayan kelimelerle ilgili şiirler: C. I, s. 371-559)
The poems relating to words that begins with Alif matter in the Turk Loghati: vol. i, 371?559 pp.
- Tez No: 319810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hüseyin Kâzım Kadri'nin Türk Lügatı adlı eserinin birinci cildinde 371?559. sayfaları arasında yer alan madde başı kelimelerinin kullanım örneği olarak zikredilen şiirlerin ele alındığı bu çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş Bölümünde Hüseyin Kâzım Kadri'nin hayatı anlatıldıktan sonra çeşitli ilim dallarıyla ilgili kaleme aldığı eserleri hakkında kısaca tanıtıcı bilgilere yer verilmiştir.Birinci Bölümde, Türk Lügatı'nın telif serüveni hakkında bilgi verilmiş, önemi üzerinde durulmuş, sözlükçülük metoduna değinilerek eserde kullanılmış olan kaynak çeşitliliğine işaret edilmiştir. Türk Lügatı'nın çalışmamıza konu teşkil eden kısmında şiirlerine yer verilen Osmanlı ve Azerî sahası şairleri ile bunların kullanılan şiirlerinin sayısı tablo halindegösterilmiştir.İkinci Bölümde, Türk Lügatı'nın çalışmamızda incelediğimiz kısmındaki manzum Türk İslâm Edebiyatı metinlerinden örneklemelere konu olan kısımları sadeleştirilmiş; şiirler Latin harflerine aktarılmış ve tarafımızca araştırılarak kaynaklardaki yerleri tespit edilenler dipnotlarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis that examines the poems used as an example for words that begin with Alif matter in the work of Husain Kazim Kadri named ?Turk Loghati? (between pages 371?559), consists of an introduction and two sections.In the Introduction there is a bibliography of Husain Kazim Kadri?s life followed by brief explanations of his works that deal with different fields of science.In the first section it discusses the writing process of ?Turk Loghati?. It discusses the importance of the work and by referring to lexicology it notes the use of several sources in the work. This first section also looks at the Ottoman and Azerbaijani poets and their works found in this section of Turk Loghati and it the graphs the results.In the second section of ?Turk Loghati? the work we studied about the poem ?Turkish Islamic Literature? had been simplified; the poems transferred the Latin alphabet. The searched that we serched and found are shown with footnotes.