Local and global modelling of semirigid structural connections using finite element models
Yarı-rijit yapısal birleşimlerin lokal ve global sonlu eleman modelleri
- Tez No: 50579
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bir ve iki boyutlu sonlu elemanlar kullanılarak yan-rijit kolon-kiriş bağlantılarının lokal modelleri oluşturulmuştur. Sonlu eleman modelleri, sık kullanman bazı kolon-kiriş bağlantı tiplerinin ön-rijitliğinin bulunmasında kullanılmıştır. Bütanların modellenmesinde öngerme etkisi, bulonun başı ve somun modele dahil edilmiştir. Bulon modelleri, bulonlann civarında uygulanan eşdeplasmanlar ve deplasman kısıtlan olarak tanımlanmıştır. Düğümün modellenen kısmının sınırlarındaki sınır şartlan ayrıntılı olarak modele işlenmiştir. Modele uygulanan yüklerin kompozisyonunun sonuçlara etkisi, kuvvet çifti olarak uygulanan momentin kolon başlığı yüzeyinde etki eden toplam momente oranının çeşitli değerleri için incelenmiştir. Lokal model sonuçlan literatürdeki test ve analitik çalışma sonuçlarıyla a karşılaştırılmıştır. Sonlu eleman kullanılarak geliştirilen birleşim modelleriyle, analitik modellerin bazılarında kullanılan süperpozisyon yöntemi irdelenerek, korniyer ve alın levhalan kullanılarak oluşturulan kolon-kiriş bağlantılarının rijitiik kaynaklan belirlenmiştir. Yan-rijit bağlantıların çerçeve davranışı üzerindeki etkileri çerçevenin en üst katındaki yanal deplasman baz alınarak gösterilmiştir, ön-rijitliğin belirlenmesinde yaklaşım yöntemlerinin sonucu ortaya çıkan hatanın çerçeve davranışına etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Local models of semirigid beam-to-column connections are presented using finite element models constructed with one and two dimensional finite elements. Finite element models are used to predict the initial stiffiiess of a set of frequently used connections. Pretensioning of the bolts and presence of bolt heads and nuts are accounted for in bolt modeling. Bolt models are defined as sets of deformational restraints and constraints to be applied in the vicinity of the bolts. Contact and end conditions at the boundaries of the modeled portion of the joint are investigated. Effect of composition of loading acted on the model is investigated for two different connections varying the applied couple moment to total applied moment at the column face. Local modeling results are compared with test results and analytical modeling studies reported in the literature. Assumptions made in analytical modeling are investigated using the developed finite element models. Finite element models presented are compared to the three dimensional finite element models reported in the literature. Stiffiiess sources for cleated and endplate semirigid connections are identified. Influence of semirigid connections on frame response is shown using frame top sway as a measure. Error in frame response prediction due to the inaccurate connection initial stiffiiess determination is evaluated.