Design of an intelligent controller testbed for an automated guided vehicle system
Otomatik güdümlü araçlar için zeki bir kontrol mekanizması test ortamının tasarımı
  1. Tez No: 50580
  2. Yazar: BEHİCE GÜL TORUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT DRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışma, Otomatik Güdümlü Araç. (OGA) Sistemlerinin jenerikj modellenmesi ve önceden belirlenmiş algoritma ve sezgisel yöntemlerin, sistemin karar noktalarında, esnek bir şekilde uygulanabilmesi için geliştirilen prototip bir yazılım üzerinedir. Bu yolla, gerçek uygulamalarından önce OGA tasarımlarının denenmesi ve/veya prototipin gerçek OGA Sistemleri donanımı ile entegrasyonundan sonra gerçek zamanda kontrollerinin sağlanması mümkün olacaktır. Prototipin geliştirilmesi sırasındaç OGA Sistemleri üzerine yapılan analiz ve tasarım çalışmalarında Nesneye Dayalı Yordam kullanılmıştır. Nesneye Dayalı Analiz ile sistem elemanları ve aralarındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuçlan sistem kısıtlarını ortaya çıkarmıştır. Bu sistem kısıtlarına göre yapılan Nesneye Dayalı Tasarım ile de herhangi bir OGA Sistemini prototip yazılım içinde ifade edecek nesneye dayalı bir yapı ve bu yapı üzerinde sistemin kontrolünü sağlayacak, yönetim için işlevler yapabilecek mekanizmalar hazırlanmıştır. Tasarımın esnekliği, protipin çalışması sırasında ortaya çıkan karar problemlerinin çözümü için değişik algoritma ve sezgisel yöntemleri dönüşümlü olarak kullanabilmesi ile ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study focuses on the development of a prototype software for generic modeling of Automated Guided Vehicle Systems (AGVSs) and preparation of a tool which can use different algorithms/heuristics for the solution of all decision making activities encountered in AGVS operation. In this way, it will be possible to test AGVS designs prior to their real life implementations and/or to execute real time control over an existing AGVS after an integration of the prototype with a real AGVS hardware facility. Object Oriented Methodology is used in the analysis and design studies over the AGVSs. With Object Oriented Analysis, system elements and their relationships are defined. They are further used in identifying system requirements. According to those requirements, using Object Oriented Design techniques, an object oriented structure for system representation and manipulation is produced. The design is developed in a flexible manner to accommodate the complex structure of an AGVS together with the required control elements to establish a successful management over the operation of the AGVS. The flexibility in the design is realized with the ability to use different algorithms/heuristics in an alternating manner for AGVS problems.