Kolb öğrenme stiline dayalı öğretim uygulamasının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin matematik dersi erişilerine ve tutumuna etkisi
The effects to attitudes and achievements of math lesson teaching application which depends on Kolb learning style on 7th class students teaching application , which depends on colb learning style, among the 7th class students with their attitudes and math lesson achievements
- Tez No: 505798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN GÜLDEREN ALACAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, Kolb öğrenme stiline dayalı matematik öğretiminin, ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin matematik dersi erişilerine ve tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada, Kolb öğrenme stiline dayalı öğretim uygulaması yapılan sınıftaki öğrenciler ile geleneksel yöntem ile ders işlenen sınıftaki öğrencilerin erişilerini ve matematik dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla öntest-sontest kontrol gruplu deneysel yöntem kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının belirlenmesi için üç şube arasından iki şube random yöntemle seçilmiş, yine random olarak 7-A sınıfı deney, 7-B sınıfı kontrol grubu olarak belirlenmiştir.Çalışma, Konya il merkezine bağlı Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu'nun 2011-2012 öğretim yılında yapılmıştır. 7. Sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışmaya 7-A ve 7-B sınıflarında okuyan 40 öğrenci katılmıştır. Araştırmada, verilerin toplanmasında, Kolb 'un öğrenme stilleri ölçeği, matematik tutum ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen matematik erişi testi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi amacıyla istatistiksel teknikler olarak; yüzdelik ortalama, standart sapma ve t testi kullanılmıştır. Veri analizi Excel 7 ve SPSS 22 programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, math teaching which depends on Colb learning style is analyzed among the 7th class students with their attitudes and math lesson achievements.Also in this research, both the students which depend on Colb learning style and traditional learning style are examined with experimental methods by using pretest-aftertests applications in case of determining the student's accessibility and attitudes about math lesson. Two classes are chosen by random among three classes in case of determining the experimental and control groups, then class 7-A determined as experimental and 7-B as control group by random as usual. This research is done together with 7th class students in Hasan Ali Yucel Elementary School , which is depended on Konya city center, in 2011-2012 educational year. 40 students, who are in 7-A and 7-B classes, are attended to this research. In this research, Kolb's learning styles Scale, Math attitude Scale and Math achievement Test , which is improved by researcher, are used to gather the datas. Average percentage, Standart Deviation and T Tests are used in an effort to solution of datasasstatistical technics. Data analyses are prepared by SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) program.