Çevrimiçi ödev uygulamalarının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve ödeve ilişkin tutumlarına etkisi
The effect of online homework on 4th grade students' academic achievements and attitude toward homework
  1. Tez No: 505797
  2. Yazar: AHMET BORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmada, Google araçları kullanılarak ilkokul 4. sınıf öğrencilerine Fen Bilimleri dersinde verilen çevrimiçi ödevlerin, öğrencilerin akademik başarıları ve ödeve ilişkin tutumları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılı güz döneminde İzmir ili Menemen ilçesindeki Özel Ekin İlkokulunda belirlenen deney (23 öğrenci) ve kontrol (25 öğrenci) gruplarıyla yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Akademik Başarı Testi”ve“Ödev Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Amaç doğrultusunda, 4. sınıf Fen Bilimleri dersi öğretim programında, Madde ve Değişim konu alanında seçilen kazanımlara (10 kazanım) yönelik, uzman görüşü alınarak oluşturulmuş çevrimiçi ödevler kullanılmıştır. Akademik Başarı Testi, Madde ve Değişim konu alanındaki 10 kazanıma yönelik olarak hazırlanmıştır. Madde ve Değişim konu alanındaki kazanımlara yönelik hazırlanan çevrimiçi ödevi, uygulanmadan önce deney ve kontrol gruplarına akademik başarı testi ve ödev tutum ölçeği ön test, uygulamadan sonra da son test olarak kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 20 programı ile çözümlenmiştir ve çarpıklık-basıklık istatistiği, ilişkili örneklemler için t- testi, ilişkisiz örneklemler için t- testi, kovaryans analizi (ANCOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonunda, bulut teknolojileri kullanılarak oluşturulan dijital ödevlerin uygulandığı deney grubu ve geleneksel kâğıt kalem ödevlerinin uygulandığı kontrol grubunun son test akademik başarı testi puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Deney ve kontrol grubunun ödeve yönelik tutum ölçeği son test puanları arasında, deney grubu lehine olumlu yönde ve anlamlı düzeyde bir fark bulunmuştur. Araştırma sonucunda bulut teknolojileri kullanarak dijital ortamda hazırlanan ödevlerin öğrenme ekosistemlerinde daha fazla yer verilmesi ve 21. yüzyıl becerilerini geliştirebilmek için eğitim teknolojilerinden daha fazla yararlanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of online homework on students academic achievements and attitude towards homework in elementary 4rd grade science course. Quasi-experimental design with pre-test-post-test control group was used in this researh. In two class there were 23 students in experimental group and 25 students in control group.“Attitude Towards Homework Scale”and“Academic Achievement Test”which had been developed by researcher were used as data collection tools.“Attitude Towards Homework Scale”and“Academic Achievement Test”were used as both pre-test and post-test. Gathered data from students were analysed by SPSS 20 software. In the process of data analysis, skewness-kurtosis statistics, independent-sample t test, paired-sample t test and ANCOVA were used. Although the study showed that there were no significant difference between online homeworks and traditional homeworks regarding to academic achievement, there were significant differences in favor of experimental group in terms of attitude towards homework. As a result of study, it is suggested that the homeworks prepared in digital environment using cloud technologies should be given more place in learning ecosystems and more use of educational technologies is needed to develop 21st century skills.