Bir yatırım aracı olarak altının değerinin belirlenmesinde finansal davranış faktörleri
Financial behavior factors in determining the value of gold as an investment instrument
- Tez No: 505818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÖKHAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Altın tarihler boyunca değerli bir maden olarak kullanılmıştır. Davranışsal finans kavramı ise son yıllarda bireylerin finansal kararlarını etkileyen süreçler üzerine yapılan araştırmalar ile önem kazanan konulardan biri haline gelmiştir. Tez çalışmasında, yatırım aracı olarak altının değerinin belirlenmesinde davranışsal finans faktörlerinin etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde altın, altının özellikleri, altının tarihçesi ve altının kullanım şekilleri anlatılmaktadır. İkinci bölümde davranışsal finans kavramı, davranışsal finansın tarihçesi, yatırımcı psikolojisini etkileyen faktörler, davranışsal finans teori ve modelleri anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde uygulama olarak altın yatırımcılarına yönelik uygulanan anket çalışmasında elde edilen veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gold has been used as a valuable mineral throughout history. The concept of behavioral finance has become one of the most important topics in recent years, with research on the processes affecting the financial decisions of individuals. In this study, it is aimed to reveal the effect of behavioral finance factors in determining the value of gold as an investment instrument. In the first part of this study, gold, the features of gold, history of gold and usage of gold are explained. In the second part, behavioral finance concept, history of behavioral finance, factors affecting investor psychology, behavioral finance theory and models are explained. In the third part, the data obtained in the questionnaire study for gold investors were analyzed.