Nowcasting consumer sentiment during the recent float: The Turkish case
Esnek kur döneminde tüketici duyarlılığının MIDAS yöntemi ile tahmini: Türkiye örneği
- Tez No: 505839
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Duyarlılık endeksleri, ekonominin mevcut durumunu yansıtmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada, Türkiye'deki tüketici güven endekslerinin (TGE) öngörülmesi için karışık frekans verileriyle oluşturulmuş ADL-MIDAS regresyonları kullanılmaktadır. Sonuçlar, döviz kuru değişkenli inşa edilen modellerin diğerlerinden daha iyi performans sergilediğini göstermektedir. Daha kısa horizon değeri için BHT TGE tahminlerinin ortalama karesel hatalar açısından daha iyi olduğu gösterilmiştir; daha uzun vadelerde, TCMB TGE için oluşturulan regresyonlarda iyileşme elde edilmiştir. Ayrıca, her iki tüketici güven endeksinin, dört değişkenin günlük getiri oynaklığına etkisi, GARCH-MIDAS modeli kullanılarak araştırılmıştır. Ampirik bulgular, duyarlılık endekslerinin, hisse senedi, döviz kuru, petrol fiyatı ve altın fiyatındaki getirilerin oynaklık dinamiklerini önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, tüketici güven endeksi ile günlük getirilerin oynaklığının uzun vadeli bileşeni arasındaki ilişkinin ters yönlü olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sentiment indices play a crucial role in reflecting the current stance of the economy. In this regards, this paper proposes ADL-MIDAS regressions constructed with mixed frequency data for predicting consumer confidence indices (CCI) in an emerging economy, Turkey. The evidence shows that models constructed with exchange rate variable outperform others. It is also demonstrated that, for shorter horizons, BHT CCI estimations are better in terms of RMSEs; whereas for longer horizons, there is an improvement over regressions with CBRT CCI. Moreover, the effect of both consumer confidence indices on volatility of four daily variables is investigated by applying GARCH-MIDAS model. Empirical findings suggest that sentiment index significantly influences volatility dynamics of daily returns of exchange rate, oil price, gold price and stock exchange. The results also indicate that the relation between consumer confidence index and long run component of volatility of daily returns is counter cyclical.