Rekreasyon faaliyetlerine katılan bireylerde yalnızlık ve sosyal anksiyete düzeyinin incelenmesi
Determining loneliness and social anxiety level on individuals who participated to recreational activities
  1. Tez No: 505838
  2. Yazar: IRMAK UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Rekreasyon faaliyetlerine katılan bireylerde, yalnızlık ve sosyal anksiyete düzeyinin incelenmesi amacıyla yapılan çalışmaya, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde öğrenim gören, rekreasyon faaliyetlerine katılan (n:159) ve katılmayan (n:152) toplam 311 üniversite öğrencisi katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Russel, Peplau ve Ferguson (1978) UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Liebowitz (1987) Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, yüzde ve frekans analizleri yapılmış, ölçeklerin güvenilirlikleri ve faktör analizinde Cronbach's Alfa katsayıları bulunmuş, değişkenler arasında farklılık olup olmadığına yönelik t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Sonuç olarak; Yalnızlık düzeyi ile rekreasyon faaliyetlerine katılım arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Fakat, ortalama değerlere göre rekreasyon faaliyetlerine katılan bireylerin daha az yalnızlık duygusu yaşadıkları görülmektedir. Sosyal anksiyete ile rekreasyon faaliyetlerine katılım arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Rekreasyon faaliyetlerine katılmayan bireylerin sosyal anksiyete durumunu daha fazla yaşadığı belirlenmiştir. Yalnızlık ve sosyal anksiyete düzeyinin cinsiyet ve gelir durumu değişkenine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Fakat kadınların sosyal anksiyete durumunu erkeklerden daha fazla yaşadığı belirlenmiştir. Yaş değişkeni ile yalnızlık arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, yaş değişkeni ile sosyal anksiyete arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Kardeş sayısı ile yalnızlık düzeyi arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Kardeş sayısı ve sosyal anksiyete arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Kardeşi olmayan veya 1 kardeşe sahip bireylerde yalnızlık düzeyinin düşük, kardeş sayısı fazla olan bireylerde yalnızlık düzeyinin yüksek olması da dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 159 undergraduates these who participated to recreational activities and 150 undergraduates these who did not participated to reaction activities (in total 311 undergraduates) participated from Muğla Sıtkı Koçman University to“determining social anxiety and loneliness on individuals those joined to recreational activities”study. Personal information forms, Russel,Peplau,Ferguson (1978) UCLA Loneliness Scale and Liebowitz (1987) Liebowitz Social Anxiety Scale are used as data collecting tool in this study. For analysis of data, percentage and frequency analysis are done. On reliability of scales and for factor analysis, Cronbach's Alfa coefficients are determined. T-test and ANOVA are used for determining variance of variables. As Summary; there is not found significant differences between loneliness level and participation on recreational activities. Nevertheless, according to mean values it is seen that individuals who join to recreational activities suffers loneliness much less. There is found significant differences between social anxiety and participation on recreational activities. It is determined that individuals who do not join to recreational activities suffer anxiety much more. There is not found significant differences between loneliness and social anxiety level according to gender and income status variables difference. Nevertheless, it is determined that females suffer anxiety more than males. There is not found significant differences between age variable and loneliness while, there is found significant differences between age variable and anxiety. There is found significant differences between quantity of siblings and loneliness. There is not found significant differences between quantity of siblings and social anxiety. It is remarkable that loneliness level is low in individuals who have 1 or fewer siblings on the other hand, loneliness level is high in individuals who have more siblings.