Meslek yüksekokulu öğrencilerinin medya ve teknoloji kullanımlarına yönelik tutumları ile e-öğrenme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between vocational college students' media and technology use and their e-learning styles
- Tez No: 505841
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, meslek yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin eğitsel medya ve teknoloji kullanımlarına yönelik tutumları ile e-öğrenme stilleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ve bunlara öğrencilerin demografik özelliklerinin etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2016/2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Göksun Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören 433 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin analizi için bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson kolerasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin medya ve teknoloji kullanımlarına yönelik tutumlarının kullandıkları cihaz türüne, sosyal ağ üyeliklerine, günlük internet kullanım sürelerine, ne kadar yıldır internet kullandıklarına ve akıllı telefon kullanım sürelerine göre anlamlı bir şekilde değiştiği tespit edilmiştir. Benzer şekilde öğrencilerin e-öğrenme stillerinin öğrencilerin internet bağlantısına sahip olma durumlarına, internete bağlanılan cihaz türüne, ssosyal ağ üyeliklerine, interneti kullanım amaçlarına, günlük internet kullanım sürelerine, ne kadar yıldır internet kullandıklarına ve akıllı telefon kullanım sürelerine göre anlamlı şekilde değiştiği tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmanın asıl amacı olan meslek yüksek okulu öğrencilerinin medya ve teknoloji kullanımlarına yönelik tutumları ile e-öğrenme stilleri arasında zayıf düzeyde, doğrusal ve negatif yönlü bir ilişki olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the relationship between vocational college students; attitudes towards educational media and technology use and their e-learning styles in terms of several demographic characteristics. The research sample consists of vocational college students studying at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Göksun Vocational College during 2016-2017 academic year. Independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and regression analysis have been used during data analysis. Research results have revealed that students' attitudes towards media and technology use significantly differ across type of device, social network membership, daily internet use, year spent on the internet and time spent on the smartphone. Similarly, a significant difference has been identified across the students' e-learning styles in terms of having internet connection, type of device used for connecting to the internet, social network membership, internet use purposes, time spent on the internet in one day, year spent on the internet, time spent on the smartphone. It has also been determined that there is a linear, low level and negative relationship between students' attitudes towards media and technology use and their e-learning styles.