Meslek yüksekokulu 1.sınıf öğrencilerinin bilişim teknolojileri kullanımlarının incelenmesi
Investigation of vocational school first year students internet and computer usage
  1. Tez No: 620418
  2. Yazar: ZEYNEP ÖNTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE ŞAHİNKAYASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez çalışması Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Meslek Yüksekokulu birinci sınıf öğrencilerinin bilişim teknolojileri eğilimlerinin erişim, kullanım sıklığı ve yetkinlik düzeyi bağlamında ne durumda olduğu ve kişisel bilgilerine bağlı olarak bilişim teknolojileri eğilimlerinin ne yönde değişiklik gösterdiğini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma tarama modelindedir. Araştırma evrenini, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Meslek Yüksekokulu birinci sınıf bölümlerinde 2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminde öğrenimini sürdüren 791 birinci öğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada uygun örnekleme kullanılmıştır. Örneklemi ise Antakya Meslek Yüksekokulu birinci sınıf bölümlerinde okuyan ve ankete gönüllü olarak katılan 301 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistik yöntemleri (frekans ve yüzde), t testi, anova testi ve ki-kare testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi ise 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma grubundaki öğrencilerin bilişim teknoloji çeşitlerinden en çok akıllı telefona, bilgisayar çeşitlerinden ise en çok dizüstü bilgisayara, neredeyse tamamının İnternet erişimine sahip oldukları görülmüştür. Öğrencilerin çevrim dışı olarak en çok MP3'lerden müzik dinlediği, çevrim içi olarak ise Whatsapp, Youtube ve İnstagramı en çok kullandıkları ve en iyi kullanabildikleri sosyal medya araçlarının da bunlar olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medyanın dışında İnterneti günlük olarak en çok boş vakti değerlendirmek, genel bilgi edinmek ve MP3 dosyaları indirmek için kullandıkları ortaya çıkmıştır. Öte yandan akıllı telefonu en çok İnternette araştırma yapmak ve diğer insanlara fotoğraf ve video göndermek için kullanıldıkları ve bunları yapmayı iyi bildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bilişim teknolojileri kullanım eğilimlerinin çeşitli demografik değişkenlerle ilişkileri de incelenmiştir. Araştırmada öğrencilerin büyük çoğunluğunun üniversitedeki çalışmalarına yardımcı olabilmesi için MS Word, Photoshop, Flash, Movie maker, benzetim ve eğitsel oyun oynamak için bilgisayar kullanmak istediklerini; üniversitenin öğrenme portalına erişebilmek, Web'de araştırma yapmak, anlık mesajlaşma yapmak, sosyal medya kullanmak ve MP3 dosyaları indirmek için İnternet'i kullanmak istediklerini belirtmişlerdir. Öğrencilerin yarısından fazlası bir şeyler almak ve satmak, diğer hizmetler (Bankacılık vb.), e-posta göndermek ya da almak, İnternet sitesi yayımlamak ve güncellemek, MP3 dosyaları yüklemek ve paylaşmak, diğer insanların bloklarını okumak ve yorum yapmak için İnternet'i kullanmak istemektedir. Öğrencilerin üçte ikisinden fazlasının öğretim etkinliklerinde dijital fotoğraf ve video çekmek, göndermek ve almak; kişisel düzenleyici araçları (hatırlatma, takvim, adres defteri vb.) kullanmak, İnternette araştırma yapmak, e-posta göndermek ve almak için cep telefonu kullanmak istedikleri ve bunun için de MYO'dan destek bekledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared in order to reveal the Information Technology tedencies in terms of access, usage and competency of first grade students of Hatay Mustafa Kemal University Antakya Vocational School, and the direction of these tendency changes depending on personal information. The research is in survey model. The population of the research consists of 791 first year students studying in departments of Hatay Mustafa Kemal University Antakya Vocational School in the spring semester of 2016-2017 academic year. Convenience sampling was used in the study. The sample consisted of 301 students who have volentarily filled the questionnaire. A questionnaire was used as data collection tool. The data were analyzed by SPSS program. Descriptive statistical methods (frequency and percentage), t-test, ANOVA test and Chi-square test were used to analyze the data. Significance level was accepted as 0.05. It was seen that almost all the students had the smart phone. They mostly had laptop computer among the type of computers, and almost all of them had the Internet access. It was found that students mostly listen to music from MP3s offline, while they use Whatsapp, Youtube and Instagram online. They use these social media tools best. Apart from social media, it has emerged that they use the Internet most of the time on a daily basis, to obtain general information and to download MP3 files. On the other hand, the smart phone was mostly used for research on the Internet and sending photos and videos to other people. They know how to do these tasks well. The relationship between information technology tendencies and various demographic variables was also examined. As to the use of Information Technologies for instructional purpses, the majority of students would like to use a computer in order to use MS Word, Photoshop, Flash, Movie Maker, simulation and educational games. Besides, they would like to use Internet to access university's e-learning portal, search information, use instant messaging and Chat, social media and MP3 files. In addition, more than half of the students want to use the Internet to buy and sell things, other services (Banking, etc.), send or receive emails, publish and update websites, upload and share MP3 files, read other people's blocks, and comments. Furthermore, for instructional purposes more than two-thirds of the students would like to use smart mobile phones to take, send and receive digital photos and videos, to use personal organizer tools (reminders, calendars, address books, etc.), to search on the Internet, to send and receive e-mails.