İş sağlığı ve güvenliği alanında kişisel koruyucu donanımların kullanımını etkinleştirmek için RFID tabanlı sistem önerisi
RFID-based system proposal forenabling the use of personal protective equipment in occupational health and safety
- Tez No: 505844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK ARIKAN SAYGILI, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanında ülkemiz ve diğer dünya ülkeleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Yapılan istatistiklere bakıldığında; iş kazaları sıralamasında Avrupa'da birinci, Dünyada 3. olmak gibi kötü bir sıralamada yer almaktayız. Devlet yetkilileri yönetmelik anlamında Avrupa ülkelerinin gerisinde kalmamakta, hatta onların çoğundan daha iyi bir kanun olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu çıkarmışlardır. Ancak istatistiksel olarak iş kazaları ve meslek hastalıklarının azalmasıyla ilgili bir gelişmenin olmaması çözümün sadece kanun açısından ele alınmaması gerektiği ve bu işin bir kültür haline getirilmesi zorunluluğunu ortaya koymaktadır.İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin bir kültür haline getirilmesi; başta aile ve ilkokul döneminden başlamalı ve kuşaklar halinde yayılarak yerleşmelidir. Ancak takdir edilmelidir ki bu meşakkatli ve uzun bir yoldur. Bu tez çalışmasında; İş sağlığı ve güvenliği alanında doğru davranış değişikliği sağlayarak bunun bir kültür haline gelmesi için bir sistem önerisi sunulmuştur. Sistem önerisinde; Radyo Frekanslı Tanımlama Teknolojisi (RFID)'nin Kişisel Koruyucu Donanımlara (KKD), etiketler yardımıyla uyarlanması, etiket verilerinin sunucu üzerindeki programa gönderilmesi, çalışanların bu donanımlarla çalışma sahasına eksiksiz girmesini ve bir model oluşturulmasını konu edilmiştir. Böylece; Kişisel Koruyucu Donanımların kullanımı ile ilgili çalışanların kullanmama ya da takmama ile ilgili alışkanlıklarını değiştirilebileceği ve bu alandaki zafiyetlerini RFID Teknolojisini kullanarak giderileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
There are differences between our country and rest of the world when it comes to employee health and job security issue. Based on the statistics, Turkey ranks in first place in Europe, and third place in world rankings in work-related accidents. When it comes to legislations, state officials outrun many European countries; they even put Law No. 6331 into effect, a much better law compared to its kind. However, the fact that number of work-related accidents and occupational illnesses not decreasing statistically clearly points out that the solution should not be addressed in terms of a legal approach but rather a cultural one. Turning employee health and job security into a culture should start at the family and at elementary school period, and should be instilled into generations to come. However, it is admittedly going to be a long and tough journey. In this thesis, a system proposal on achieving a correct behavioral change in the field of occupational health and safety, and turning that into a culture, has been made. The system proposal focuses on adjusting the Radio-Frequency Identification (RFID) technology on Personal Protective Equipment by using tags, transferring the labeled data to a program on the server, ensuring the employees entering the worksite fully equipped, and establishing a model. Thus, hoping to change habits of respective employees regarding not using or wearing Personal Protective Equipment (PPE), and help them get rid of this inanition by using RFID technology.