İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı karayosunu florası
The moss flora of Igneada Floodplain Forests National Park
- Tez No: 505881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yapılan bu çalışmada; İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı'ndan toplanan 630 karayosunu örneğinin; mikroskop altında, çeşitli flora kitapları yardımıyla teşhis edilmesi sonucunda; 24 familya ve 55 cinse ait 103 takson (tür, alt tür ve varyete seviyesinde) tespit edilmiştir. Takson sayısı bakımından en zengin 6 familya sırasıyla: Pottiaceae (20), Brachytheciaceae (14), Polytrichaceae (9), Orthotrichaceae (8), Hypnaceae (6), Bryaceae (5). Bu taksonlardan listede baklava dilimi (♦) işareti ile belirtilen 3 takson; Atrichum crispum (James) Sull., Entosthodon hungaricus (Boros) Loeske ve Bryum gemmiferum R. Wilczek & Demaret. Türkiye briyofit florası için yeni kayıttır. Listede tek yıldız (*) ile işaretlenen taksonlar (17 karayosunu) Henderson (1961) kareleme sistemine göre A1 karesi için, yeni kayıttır. Akrokarp taksonlar (70) floranın % 68'lik kısmını temsil ederken, pleurokarp taksonlarda bu oran (33) % 32'dir.
Özet (Çeviri)
As part of this study, 630 moss specimen which were collected from İğneada Longoz Ormanları National Park, were examined under microscope and 103 specific and infra specific taxa belonging to 24 families and 55 genera, are determined. In term of taxa number, the richest 6 families are; Pottiaceae (20), Brachytheciaceae (14), Polytrichaceae (9), Orthotrichaceae (8), Hypnaceae (6), Bryaceae (6). 3 of these taxa which are marked with black diamond (♦) sign are Atrichum crispum (James) Sull., Entosthodon hungaricus (Boros) Loeske ve Bryum gemmiferum (R. Wilczek & Demaret.), new records for Turkish bryophyte flora. 17 bryophyte taxa which mark with an asterisk (*) sign are new records for A1 square, according to Henderson grid square system. While acrocarpous taxa (70) represent 68 % of the whole flora, the ratio of pleurocarpous ones (33) is 32 %.