Şanlıurfa ili peyzaj mimari alanlarında bulunan akasya ağaçlarında fitoplazma hastalığının moleküler yöntemlerle saptanması
Detection of phytoplasma disease on accacia trees in architectural landscapes of Sanliurfa province
- Tez No: 505894
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Top akasya (Robinia pseudocacia L.) ülkemizde peyzaj mimari alanlarında kullanılan bir ağaç çeşididir. Şanlıurfa ilinde bazı top akasya ağaçlarında yapraklarda sararma, küçük yaprak oluşumu, yaprak bükülmesi, geriye doğru ölüm ve büyüme anormallikleri biçiminde hastalık simptomları sergilemektedir. Bu simptomların fitoplazma enfeksiyonlarından kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Çalışma, Şanlıurfa ilinde fitoplazma hastalıklarının belirtisine benzer simptomları gösteren top akasya ağaçlarının fitoplazma kaynaklı olup olmadığını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Simptom gösteren ve göstermeyen bitkilerden CTAB metoduna göre DNA izolasyonu yapılmış, elde edilen total nükleik asitler PCR ve RFLP çalışmalarında kullanılmıştır. Etmenin tanılanması fitoplazmaların 16Sr DNA gen bölgesi üzerinden yürütülmüştür. R16F1/R0 üniversal primer çifti ile direkt, R16F2n/R2 primerleri ile nested PCR işlemine tabi tutulan örneklerin nested PCR sonuçlarında sadece simptom gösteren bitkilerde beklenen düzeyde bant (1250 bp) gözlenmiştir. PCR ürünleri üzerinden yapılan RFLP sonuçlarına göre etmenin fitoplazma olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma Şanlıurfa ilinde top akasya ağaçlarında fitoplazma etmeninin varlığını ortaya koyan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Top acacia (Robinia pseudocacia L.) is a tree species used in landscaping in Turkey. Some acacia trees exhibit disease symptoms in the form of leaf curling, small leaf formation, leaf twisting, backward death and growth abnormalities in Şanlıurfa province. These symptoms were thought to be due to phytoplasmic infections. The study was carried out to determine if top acacia trees showing symptoms similar to the characterisitcs symptoms of phytoplasmic diseases, are derived from phytoplasma. DNA was isolated according to CTAB method and used in our studies. Then the total nucleic acids were used for PCR and RFLP studies. The identification of disease was carried out in 16Sr DNA region of phytoplasmas. Results of nested PCR with R16F1/R0 universal primer pairs and R16F2n/R2 primer pairs showed molecular band at 1250 bp in infected plants. Based on the RFLP results, the agent was determined to be phytoplasma. This study is the first report to reveal the existence of phytoplasma in the acacia trees in Şanlıurfa province.