A design of multi-criteria based decision support system for employee performance evaluation: A real world application
Personel performansının değerlendirilmesine yönelik çok kriterli bir karar destek sistemi tasarımı: gerçek yaşam uygulaması
  1. Tez No: 505895
  2. Yazar: UFUK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde başarılı firmalar iki şeye odaklanmaktadır; çalışanlar ve müşteriler. Sürekli değişen iş ortamında firmaların başarısı çoğunlukla izledikleri insan kaynakları stratejisine bağlıdır. Bu bağlamda, etkili bir personel performans değerlendirme sistemi sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmede kilit bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, personel performansının değerlendirilmesine yönelik bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Önerilen sistem, çok kriterli bir karar verme tekniği olan Analitik Hiyerarşi Prosesini (AHP) ve bir kümeleme algoritması olan K-ortalamalar algoritmasını içermektedir. Önerilen karar destek sisteminin uygulanabilirliğini geliştirmek amacıyla kullanıcı dostu bir ara yüz geliştirilmiştir. Önerilen sistemin uygulanabilirliğini ortaya koymak amacıyla bir uygulama sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, successful companies focus on two things: employees and customers. In a constantly changing business environment, success of the companies depends largely on the human resources strategy they follow. In this context, an effective employee performance evaluation system has a very important role in achieving a sustainable competitive advantage. In this study, a decision support system was developed to evaluate employee performance. The proposed system includes the Analytic Hierarchy Process (AHP), a multi-criteria decision-making technique, and K-means algorithm, which is a clustering algorithm. A user-friendly interface has been developed to improve the practicability of the proposed decision support system. An application is presented to reveal the viability of the proposed system.