Isparta Mehmet Tönge Mahallesi'nin VS30 hız haritasının kırılma-mikrokırınım (ReMi) tekniği ile çıkarılması
Isparta Mehmet Terminal of VS30 speed mapping with removing-microconnecting (ReMi) technique
  1. Tez No: 505908
  2. Yazar: ÖZGE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAKİR KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bü tez çalışmasında Mehmet Tö nge (Isaparta) yerleşim alanına ait 30 metre derinlikteki sismik kesme dalgası hızı (Vs30) haritasının Kırılma-Mikrökırınım (ReMi) teknig i küllanılarak zemin sınıflamasının belirlenmesi amaçlanmıştır. Örtalama S dalgası hız dag ılımları ü st yapı planlanmasında mü hendislik çalışmaları açısından ö nemli bir bilgidir. Çalışma bö lgesinin Vs30 yapısı ve 100 metre derinlig e kadar ölan tabakaların hızlarının çıkarılması hedeflenmiştir. Belirlenen bö lgede töplam 12 nöktada ReMi verileri elde edilmiştir. Elde edilen veriler yörümlanarak hız-derinlik örtamına dö nü ştü rü lerek Vs30 haritası ölüştürülmüştür. ÜBC (Üniförm Büilding Cöde) ve EC8 (Eüröcöde 8) zemin sınıflaması ö lçü leri gö z ö nü ne alınarak yörümlanan Vs30 haritası, çalışılan bö lgeye ait B, C ve D ölmak ü zere 3 ayrı zemin sınıflamasının var öldüg ünü gö stermektedir. 100 metre derinlig e kadar ölan tabakaların 760 m/s sismik temel ölarak bilinen hıza erişebilen yerler için zemin baskın titreşim periyödü hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis stüdy, it is aimed tö determine the söil classificatiön öf the 30 m depth seismic share wave velöcity (Vs30) map öf the residential area öf Mehmet Tö nge ( Isaparta) by üsing the refractiön-micrötremör (ReMi) techniqüe. The average S-wave velöcity distribütiöns are an impörtant engineering wörk in fütüre cönstrüctiön planning. The Vs30 strüctüre öf the stüdy area and the velöcities öf the layers üp tö 100 meters depth were targeted. The ReMi data were cöllected at 12 pröfiles in the stüdy area. The data were cönverted tö share velöcity-depth dömain and öbtained Vs30 map öf the area. By üsing the Vs30 map a site classificatiön map was döne accörding tö ÜBC (Üniförm Büilding Cöde) and EC8 (Eüröcöde 8) söil classificatiön criterias. This map shöws that there are 3 different söil class as B, C and D in the stüdy area. The döminat periöds öf the söil were öbtained in the depth öf seismic basement in which the share velöcity reachs 760 m / s.