Denetimin planlanmasında ve yürütülmesinde önemlilik
Materiality in the planning and execution of audit
  1. Tez No: 505909
  2. Yazar: İRFAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜROL DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Denetimin planlanması ve gerçekleştirilmesi aşamalarında yapılacak işin büyüklüğünün belirlenebilmesi açısından kabul edilebilecek hata seviyesinin ortaya konması önem arz etmektedir. Önemlilik kavramı da hatanın ne kadarının kabul edilebilir olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle önemlilik kavramının denetçiler açısından ne şekilde değerlendirildiğinin ve bu değerlendirmenin denetim sürecini ne şekilde etkilediğinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan bu çalışma İzmir ilinde nicel gözlem yöntemiyle bağımsız denetçi unvanı olan 176 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre katılımcılar literatürde yer alan ve önemlilik seviyelerinin saptanmasında göz önünde bulundurulan faktörlerin tamamını önemli bulmaktadır. Ayrıca önemlilik derecelerini ortaya koyan kriterleri ağırlıklı olarak denetim firması politikasına ve denetlenen firmaya özgü duruma göre belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
It is important to establish the acceptable level of errorsin the planning and implication phases of the auditin order to determine the size of the work to be carried out. The concept of materiality reveals how much of the error is acceptable. Therefore, this study, which is prepared with the purpose of determining how the auditors assess the concept of materiality and how this assessment affects the audit process, is generated with the participation of 176 independent auditors in İzmir via quantitative observation method. To collect the required data a survey is applied. According to the results from the study, participants perceive all the factors, which are presented in the literature and are taken into consideration in determining the materiality level, as important. Also, they are the audit firm's policy and client – base special cases that affect the determination of criterion setting the materiality level.