İlkokul öğretmenlerinin ve yöneticilerinin eğitim sendikalarından beklentileri (Ankara ili örneği)
- Tez No: 52467
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
1994-1995 öğretim yıh verilerine göre M.E.B.'nın çeşitli kademelerinde görev yapan 518.428 öğretmen ve yöneticinin %48'ni oluşturan 246.069 ilkokul öğretmeni ve yöneticisinin eğitim sendikalarından beklentilerinin“ne”olduğunun bilinmesi önemlidir. İlkokul öğretmenlerinin ve yöneticilerinin eğitim sendikalarından beklentilerinin“ne”olduğu araştırmanın konusudur. Örnekleme alman 465 öğretmenin 362'si, 67 yöneticinin de 58 anketi cevaplandırmıştır. Anketle elde edilen verilerin çözümlenmesiyle elde edilen bulgulara göre, eğitim sendikalarının tümünün tüzüklerinde yer alan“ortak amaçlar”ın gerçekleştirilmesini ilkokul öğretmenleri ve yöneticileri“çok önemli”derecede beklemektedirler. Eğitim sendikalarının bir veya birden fazla sendikanın tüzüklerinde yer alan“farklı amaçlar”dan eğitim sendikalarının, sendika içi demokrasiyi uygulaması; Türk milletinin bölünmez bütünlüğü bilincinin oluşturulmasına çalışması; Atatürk ilke ve inkılâplarını benimsemiş ve savunan vatandaşın yetiştirilmesine çalışması; kişilikli ve yaratıcı insanımızın yetiştirilmesine çalışması; sendikal hakların gerçekleştirilmesine ve yaşatılmasına çalışması; eğitimin planlanmasında, programlanmasında, yürütülmesinde, denetiminde, yönetiminde, politikasının oluşturulmasında üyelerinin söz sahibi olmalarını sağlaması; toplumsal meseleler karşısında sendikanın düşüncelerini açıklaması; millî, çağdaş, laik, demokratik eğitim sistemini savunması ve gerçekleştirilmesine çalışması; eğitim sendikalarının eğitim sektöründe çalışan herkese açık olmasını savunması ve gerçekleştirmelerini ilkokul öğretmenleri ve yöneticileri“çok önemli”derecede beklemektedirler.Eğitim sendikalarını herkesin ana dilde eğitim yapma haklarım savunmasını ilkokul öğretmenleri“oldukça önemli”derecede beklerken, ilkokul yöneticileri“az önemli”derecede beklemektedirler (p.05). Bu bulgulara göre ilkokul öğretmenleri ve yöneticileri eğitim sendikalarından, ortak mesleki, ekonomik, özlük hak ve çıkarlarını koruyup geliştirmelerini; milli birlik ve beraberlik, Atatürk ilke ve inkılapları konularında duyarlı olmalarını; sendika içi demokrasi ve sendikal hakların gerçekleştirilmesini; eğitim-öğretimin safhalarında söz hakkı sağlamalarını; milli, demokratik, çağdaş, laik eğitim sisteminin gerçekleştirilmesi için çalışmalarım; eğitim sendikalarının eğitim sektöründe çalışan herkese açık olmasını beklemektedirler.
Özet (Çeviri)
The crucial point is that,it should be know what are the expectatius of 5 18.428 teachers and principals that work in different levels of Ministery of Education which include 48 percent that is equal to 246.069 primary school teachers and principals according to the data of 1994- 1995 academic year. The subject of the research is to know what are the expectatius of primary school teachers and principals from the unions of education.İn this research the questionnaire is answered by 362 teachers(out of 465)and by 58 principals(out of 67) According to the findings which are obtained from the data of the questionnaire, primaryschool teachers and principals anticipate“Common objectives”that take in the regulations of the unions as“the most important”degree. The primary school teachers and principals anticipate as“the most important”from different objectives in the regulations of the unions of education which contain;practicing the democracy within the unions, creating a idea of maintaning the unity of Turkish Republic,growing up a youth who support Ataturk's principle and revolutius,growing up a creative youth with a strong identity, working for the realization of the union right and to make them live,giving rights to the members,to express their ideas in organizing, programming, carrying out supervising administration and formation of the policy, declaring the union's opinion about the problems of the society,realization of the national,modern,secular,democratic educations the unions of education who work in the area of education. The primary school teachers accept the idea that everyone has the right of being educated in his mother tongue which the unions of education support as“the most important”while the principals accept it as“less important”. According to these findings,primary school teachers and principals expect from the unions of education to save,to guard an to develop the common professional, economic rights and interests,being attentive to the Ataturk's principles and revulutions,realizing the union's rights and the democracy within the union,maintaining the right of declaring opinions at the levels of education and insruction,realizing a national,democratic,modern secular educational system and expecting everyone to become members of the unions of education.