Farklı derinlikte çizel ile tohum yatağı hazırlığının toprak karbondioksit emisyonu ve bazı toprak fiziksel özellikleri üzerine etkisi
Effect of different depths of tillage by chisel for seedbed preparation on soil carbon dioxide emissions and some physical soil properties
  1. Tez No: 505925
  2. Yazar: GHASSAN SALEEM DAWOOD AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AKBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, çizel kullanılarak farklı toprak işleme derinliğinin toprak CO2 emisyonu ve bazı toprak fiziksel özellikleri üzerine etkisini belirlemek için hazırlanmıştır. Çizel ile üç farklı toprak işleme derinliği 15 (A), 25 (B), 35 (C) ve kontrol (D) uygulama olarak ve üç tekerrür olmak üzere denemede ele alınmıştır. Tohum yatağının hazırlamasından sonra, toprak CO2 emisyonu, toprak ortalama ağırlık çapı (MWD), hacim ağırlığı, porozite ve toprak penetrasyon direnci değerleri belirlenmiştir. Toprak karbondioksit emisyonu ölçüm sistemi ile toprak işlemeden sonra geçen iki ay süre ile düzenli aralıklarla, CO2 emisyonu ölçümü yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, A, B, C ve D için karbondioksit emisyonu sırasıyla 0.148, 0.172, 0.213 and 0.165 g m-2 h-1 değerleri belirlenmiştir. C muamelesinde en yüksek karbondioksit emisyonu elde edilmiş ve bu durum istatiksel olarak önemli bulunmuştur (p ≤ 0.01). Çizel ile toprak işleme derinliğinin artması CO2 emisyonu artırmıştır. A, B, C ve D muamelesi için hacim ağırlığı değerleri sırasıyla 1.33, 1.32, 1.24, ve 1.39 g cm-3 olarak bulunmuştur. İstatiksel olarak, hacim ağırlığı ve porozite değerleri arasındaki fark önemsiz bulunmuştur (p ≤ 0.01). A, B, C ve D için toprak penetrasyon direnci değerleri sırasıyla 1.13, 1.12, 1.10, ve 1.19 MPa olarak bulunmuştur. Toprak işleme derinlik artışıyla toprak penetrasyon direnci değerleri kısmi olarak azalmıştır. Penetrasyon direnci açısından, istatiksel analize göre tüm muameleler arasındaki fark önemsiz bulunmuştur (p ≤ 0.01). Toprak parçacık boyutu toprak işleme derinliği arttıkça artmıştır. Topraktan buharlaşma A, B, C ve D muameleleri için sırasıyla 4.51, 5.27, 5.76 ve 5.26 g m-2 h-1 olarak bulunmuştur. En fazla buharlaşma C muamelesinde belirlenmiştir. Toprak CO2 emisyonu ile toprak buharlaştırması arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the effect of different soil tillage depth using chisel plow on soil CO2 emission and some soil physical properties. The experiment was carried out using chisel plow at three depths of 15 (A), 25 (B), 35 (C) cm and control (D) treatment and three replications. In the experiment, soil CO2 emission, Mean Weight Diameter (MWD), bulk density and soil penetration resistance were determined after the seed bed preparation. In situ soil CO2 measurement was carried out for two months at regular intervals after the tillage using the soil carbon dioxide flux system. According to the obtained results, carbon dioxide emissions determined for A, B, C and D treatment were 0.148, 0.172, 0.213 and 0.165 g m-2 h-1 respectively. The highest carbon dioxide emissions were obtained for C treatment and it statistically significant (p ≤ 0.01). The increase in soil tillage depth with chisel plow led to increase the emission of soil carbon dioxide emission. Soil bulk densities for A, B, C and D treatment were found as 1.33, 1.32, 1.24, and 1.39 g cm-3 respectively. There was no difference between the treatments in terms of bulk density and porosity in statistical considerations (p ≤ 0.01). Soil penetration resistance in 0 - 40 cm soil depth for A, B, C, and D treatment were found as 1.13, 1.12, 1.10, and 1.19 MPa, respectively. The penetration resistance decreased with the increasing of soil tillage depth. All of the treatment included D had no statistical significant differences (p ≤ 0.01) in term of penetration resistance. The soil aggregates size also increased as the soil tillage depth increased. Soil evaporation for A, B, C, and D treatment were found to be 4.51, 5.27, 5.76 and 5.26 g m-2 h-1 respectively. Treatment of C had the highest water evaporation. There were a positive correlation between the soil CO2 emission and soil evaporation.