Sinop ve yakın çevresinin iklimi ve çevresel etkileri
The climate and its environmental effect on Sinop and its neighborhood
  1. Tez No: 505967
  2. Yazar: FATMA ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
İklimin doğal çevre ve beşeri faaliyetler üzerindeki etkilerinin ele alındığı bu çalışmada Sinop'un iklim özellikleri ve iklimin çevresel etkileri değerlendirilmiş olup, 1950-2016 arasındaki yıllara ait Sinop meteoroloji istasyonunun verileri ile 1965-1993 yılları arasındaki Ayancık meteoroloji istasyonunun rasat verileri kullanılmıştır. Veriler doğrultusunda Köppen, De Martonne, Thorntwaite, Erinç metodları ile Rubinstein metodu gibi çeşitli formüllerden yararlanılarak analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler ile tablolar, grafikler, istatistikî veriler, şekiller ve haritalar oluşturulmuştur. Ayrıca iklimin rölyef, bitki örtüsü, akarsu, doğal afetler, yerleşme, mesken tipleri, zirai faaliyetler ve turizm üzerindeki etkileri görsel materyallerle desteklenerek ortaya konulmuştur. İklimin, fiziki çevre ve insan faaliyetleri üzerindeki etkileri ele alınmıştır. İklimin doğal çevre ve beşeri faaliyetler üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study in which the effects of climate on natural environment and human activities are discussed, the climate characteristics and environmental effects of climate of Sinop are evaluated and the data of Sinop meteorological station of 1950-2016 years and the data of Ayancık meteorological station between 1965-1993 are used. In the direction of data, analyzes performed using various formulas such as Köppen, De Martonne, Thorntwaite, Erinç methods and Rubinstein method. Tables, graphs, statistical data, figures and maps were created with the data obtained as a result of the analyzes made. In addition, the effects of climate on relief, vegetation, rivers, natural disasters, settlement, residential type, agricultural activities were revealed by supporting visual materials. Climate's effects on physical environment and human activities were discussed. Climate's effects on natural environment and human activities were tried to be defined.