Suriyeli mültecilerin sosyal uyumunda sivil toplum kuruluşlarının rolü: İzmir örneği
The role of the non governmental organizations in supporting social cohesion of Syrian refugees: The example of İzmir
  1. Tez No: 505966
  2. Yazar: HAKKI CANER BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ÖZGÖREN KINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Göç, dünya tarihinin başlangıcından bugüne kadar insanı özne yaparak devam eden bir süreçtir. Çeşitli zamanlarda şekil değiştirmiş olsa dahi sürekli olarak devam etmiştir. Bugün dünyadaki insanların neredeyse tamamı yer değiştirmiş ve bulundukları yere gelmiştir. Günümüzde, kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ise ile birlikte bilinirliği artan göç artık sadece bir disiplinin çalışma alanı değil birçok disiplinin çalışma alanı haline gelmiştir. 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı ile birlikte Türkiye, daha önce tecrübe etmediği bir insan hareketliliğine maruz kalmıştır. Henüz tam olarak durumu tanımlayamadan, dört milyon mülteci ülke sınırlarında içeri giriş yapmıştır. Hemen hemen her alanda bu derece büyük bir insan hareketliliğine hazırlıksız yakalanan Türkiye, bu insan hareketliliğini yönetebilmek için çeşitli adımlar atmış ve atmaktadır. Bu çalışmada, STK'ların Türkiye'nin mülteci tecrübesi içerisindeki rolü, geçtiğimiz yedi yılda nelerin başarıldığı ve hangi noktalarda eksik kalındığı ve bütün bu süreçleri içerisinde yer alan aktörler arasındaki ilişkiler bütünü İzmir özelinde çeşitli saha görüşmeleri ve gözlemler neticesinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Immigration is a process which accepts human as a subject from the beginning of the world's history up to now. It has continued consistently even if it has changed its aspect at various times. Almost all of the people in the World changed their places and moved to the places where they are now. Today, the awareness of immigration became the field of many disciplines as mass media became widespread all over the World. With the beginning of Syria's civil war in 2011, Turkey has been exposed to a social mobility which it hasn't experienced before. Yet Turkey has not defined the situation 4 millions of refugees checked into the borders of Turkey. As Turkey was unprepared to this situation that there was a great social mobility in almost every area, the government took various steps and it is taking consistently. This study has been trying to explain the role of NGO's (Non-Governmental Organizations) in the refugee experience of Turkey, what was achieved within the last seven years, what is deficient within the process and the actors who took place in these processes and their relations with each other as a result of various meetings and observations particular to İzmir.