Uzaktan öğrenenlerin kısa mesaj ile eğitsel destek sağlanmasına yönelik memnuniyetleri ve öğrenme düzeyleri
Distance learners' satisfaction and perceived learning regarding pedagogical support provided via short message system (SMS)
  1. Tez No: 505976
  2. Yazar: YASİN KAVRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ HAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Önlisans Programına kayıtlı öğrenenlerin kendilerine kısa mesaj ile sağlanan pedagojik desteğe ilişkin memnun olma durumları ve algılanan öğrenmeleri, kullanımlar ve doyumlar kuramı bağlamında incelenmiştir. Temel olarak öğrenenlerin sağlanan pedagojik desteğe ilişkin memnun olma durumları, algıladıkları öğrenme düzeyleri ve bu iki değişken arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma kapsamında Görsel Kültür dersini alan öğrenenlere bir dönem boyunca kısa mesaj ile yönlendirme, hatırlatma ve özet bilgi sağlanmıştır. Ders sonunda çevrimiçi bir anket yardımıyla öğrenenlerin memnuniyet ve algılanan öğrenme düzeyleri ölçülmüştür. Araştırma sonunda, açık ve uzaktan öğrenenlerin kısa mesaj ile sunulan pedagojik destek hizmetinden memnun olma durumlarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ancak, öğrenenlerin mobil pedagojik destek hizmetine ilişkin algılanan öğrenmelerinin orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Sağlanan mobil pedagojik destek hizmetine ilişkin öğrenenlerin memnun olma durumları ile algılanan öğrenmeleri arasında yüksek düzeyde bir ilişki olduğu da tespit edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara ve yargılara dayanarak araştırmacılara, uygulayıcılara ve ortam tasarımcılarına çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the learners' satisfaction and perceived learning levels in an experiment in which pedagogical support was provided via short message system (SMS) in the Photography and Camera Operation Associate Degree Program of Anadolu University. The study was conducted in the framework of the uses and gratification theory. The scope of the study was to identify the learners' satisfaction and perceived learning levels, and examine the relationship between these two variables. The Visual Culture Course in the program and the learners enrolled to this course were chosen to conduct the study. Throughout the semester, the learners in this course received one or two short messages that included guidance, notification or recap information. At the end of the course, an online survey was used to collect data about their level of satisfaction and perceived learning. The study has shown that open and distance learners were quite satisfied with receiving pedagogical support via SMS but their perceived learning levels were not as high as it was hypothesized. Additionally, a strong relationship was identified about the learners' satisfaction and perceived learning levels. A list of recommendations (implications) were developed based on the findings of this study to both practitioners and researchers.