Social media and interpersonal relations- A case of Facebook and Instagram
Sosyal medya kullanımı ve bireylerarası ilişkiler - Facebook ve Instagram örneklerinde bir inceleme
- Tez No: 505986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZLEM VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İletişim ve bilgi teknolojisindeki ilerlemeyle birlikte, sosyal medya sadece akademisyenler, araştırmacılar, bilim adamları ve politikacılar için değil, aynı zamanda insanlar tarafından bireyler arası ilişkilerde kullanılan önemli iletişim araçlarından biri haline gelmiştir. Sosyal medyanın kullanımı, bireyler arası ilişkilerde kişilerin davranışlarını ve denetimlerini tamamen değiştirmiştir. Günümüzde araştırmalar, insanların sağlıklı ve mutlu bir şekilde bireyler arası ilişkileri sağlayabilmeleri için sosyal medyanın nasıl en üst düzeyde kullanılabileceğine odaklanmışlardır. Bu çalışma sosyal medya ve bireyler arası ilişkiler arasındaki bağlantıyı değerlendirmek ve sosyal medyanın, bireyler arası ilişkilerde çiftlerin davranışlarını ve denetimlerini etkileyebileceği uygun yolları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve Anadolu Üniversitesi öğrencilerine anketler uygulanmıştır. Kişilerarası ilişki içinde olanlardan toplam 128 geçerli anket kullanılmış ve katılımcılardan elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak basit yüzde ve grafiklerle frekans dağılım tablolarında analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları genç yetişkinler tarafından en çok kullanılan sosyal medya sitesinin Instagram olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma Facebook ve Instagram'ın bütünüyle yararlı olmadığı aynı zamanda ilişkilere karşı tehdit oluşturması bakımından çevrimiçi bir alanda çiftlerin ilişkilerini dengede tutabilmeleri için sosyal medya ortamlarını kullanırken dikkatli olmalarının gerekliliği önermektedir.
Özet (Çeviri)
With advancement in communication and information technology, social media have become one of the key communication tools available not only to academicians, researchers, scientists and policy makers but are also being used by the people for interpersonal relations purposes. The use of social media has changed the behaviors and discipline of partners in interpersonal relations. Today, research has focused on how people can maximize the usage of social media for a healthy and happy interpersonal relations. Meanwhile, this study was conducted to assess the relationship of social media (Facebook and Instagram) and interpersonal relations and to identify appropriate ways through which social media can change the behaviors and discipline of partners in interpersonal relations. Quantitative research method was used, and questionnaires were applied to the Anadolu University students and employees. A total 128 valid questionnaires of the people who were in interpersonal relationships were used and their responses were analyzed in frequency distribution tables with simple percentage and graphs by using SPSS program. The finding of the study reveals that Instagram was the most used Social media site by the young adults. This study suggests that partners should put laws in place to follow while using social media platforms to balance their interpersonal relationships in an online environment since Facebook and Instagram are not entirely resulting in good but a threat to relationships as well.